Záhreb dodal, že nevidí žiaden dôvod pre nahnevanú reakciu Ríma na podobnú ponuku adresovanú Rakúsku.
"Už dlhší čas sme ochotní zaplatiť, ale Taliansko s tým ešte nevyslovilo súhlas a nedalo nám účet, na ktorý peniaze zaplatiť," povedala hovorkyňa chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí Ivana Crničová.
Taliansko v utorok reagovalo nahnevane na chorvátsky plán vrátiť rakúskym občanom majetok skonfiškovaný po druhej svetovej vojne a dodalo, že sa už dlho usiluje o dosiahnutie podobnej dohody pre talianskych občanov. Rím však žiadne formálne výhrady Záhrebu nezaslal.
Chorvátsky kabinet cez víkend oznámil parafovanie dohody s Viedňou, na základe ktorej etnickí Nemci, ktorí po úteku z Juhoslávie získali rakúske občianstvo, majú právo žiadať o návrat majetku alebo o vyplatenie kompenzácie.
Dohodu s Rakúskom kritizoval aj chorvátsky prezident Stipe Mesič a opozícia. Mesič vyhlásil, že bola urobená za jeho chrbtom. Zároveň varoval, že ide o nebezpečný precedens, ktorý môžu nasledovať iné krajiny. Chorvátsky parlament musí dohodu schváliť dvojtretinovou väčšinou. Podľa analytikov sa vláde nemusí podariť získať dostatočnú podporu na jej presadenie.
Vzťahy medzi Záhrebom a Rímom zaťažuje dlhodobý spor okolo Istrijského polostrova, ktorý bol v rokoch 1918-45 súčasťou Chorvátska, po druhej svetovej vojne sa však dostal pod kontrolu Juhoslávie, teraz patrí Chorvátsku a z menšej časti Slovinsku. Na základe dohôd medzi komunistickou Juhosláviou a Talianskom, Chorvátsko, ktoré vyhlásilo nezávislosť v roku 1991, musí Taliansku zaplatiť odškodné 35 miliónov dolárov. Slovinsko podobnú kompenzáciu Taliansku zaplatilo pred tým, ako v máji 2004 vstúpilo do EÚ. Rím vyzval Záhreb, aby dostál svojim záväzkom. Crničová však v tejto súvislosti povedala: "Môžeme len ľutovať, že talianska strana ešte nesúhlasila. Chceme zaplatiť, a potom môže byť táto záležitosť urovnaná."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.