poste šéfa rezortu. "Toto nie je o sociálnych a dôchodkových záležitostiach, toto malo isté politické pozadie," uviedol Palko v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť. Politická stránka celej veci sa podľa neho naplno prejaví nasledujúci týždeň počas rokovania v parlamente. "Charakterizoval by som to ako taký ľahký pokus o ľavicový, no, puč je trošku silné slovo, ako taký ľavicový pučík na ministerstve vnútra, ktorého cieľom je oslabiť pozíciu ministra vnútra, nič iného za tým nie je," konštatoval.
Argumentoval pritom, že prvý protest odborov prišiel dva týždne po politickom rozhodnutí o zvýšení platov policajtom. Sobotňajšie protestné zhromaždenie policajných odborov proti krokom ministerstva vnútra po predchádzajúcom proteste, ako aj za lepšie sociálne postavenie policajtov označil Palko za opozičný míting, ktorý bol určitým fiaskom odborárov. "Bolo tam asi dvetisíc ľudí a mám taký pocit, že nie väčšina, ale menšina z toho boli naozajstní policajti a väčšina to boli ľudia, ktorí boli z nejakých iných odborárskych kruhov. Okrem toho tam boli úplne normálni občania opozične naladení voči vláde," povedal.
Minister Palko nebude meniť rozhodnutie o odvolaní šéfa policajných odborov Miroslava Litvu z riadiacej funkcie po predchádzajúcom mítingu policajtov. Uviedol, že Litva konal neeticky a nečestne, čím znižoval vážnosť Policajného zboru. "Bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí, ktoré som ako minister vnútra urobil," dodal.
Dialóg s odborármi označil za možný za predpokladu dodržiavania povinností, ktoré odborárom vyplývajú zo zákona o štátnej službe policajtov. K odborovému zväzu polície uviedol, že sa rodil v decembri 1989 na základe inštrukcií komunistickej strany, ktorá cítila, že jej moc sa končí. "Preto vlastne vzniklo poverenie pre niektorých ľudí, aby zakladali odbory a priamo bolo povedané, že to má byť istá protiváha tej demokratickej moci, ktorá vtedy vznikala. Tieto štruktúry čas od času ožívajú a potom konajú v zhode - nehovorím, že po dohode, ale konajú rovnako, ako, povedzme, ľavicové postkomunistické sily," povedal Palko.
V súvislosti s podporou západoeurópskych odborov slovenským policajným odborárom uviedol, že tieto nemali nikdy problém spolupracovať s komunistami. "Taká spolupráca tu bola v časoch, keď ešte policajti strieľali ľudí na hraniciach, ani sa s tým netajili, ani s tým nemali žiadny problém, prečo by to nerobili teraz, keď už tí naši komunisti hovoria, však my už nie sme komunisti, my už sme všetci demokrati," konštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.