zo skupiny H5, oznámilo v sobotu ministerstvo poľnohospodárstva.
Okolo 1500 kusov domácej hydiny, sliepok a husí, uhynulo vo ôsmich dedinách na severe polostrova. Vzorky budú poslané na ďalšie testy do laboratórií v Taliansku a Británii, aby sa definitívne zistilo, či pri prvom prípade výskytu ochorenia na Ukrajine môže ísť o kmeň vírusu H5N1, nebezpečný aj pre človeka.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko vyhlásil výnimočný stav v časti polostrova Krym v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu nebezpečného vírusu vtáčej chrípky. Karanténne obmedzenia platia v štyroch dedinách, kde sa vírus objavil. Opatrenia zahŕňajú kontrolu všetkých obyvateľov postihnutých dedín, ako aj likvidáciu ich domáceho vtáctva.
Indonézia potvrdila ôsmu ľudskú obeť vtáčej chrípky v krajine. Testy boli pozitívne u 25-ročnej ženy, ktorá v nemocnici v Jakarte podľahla vírusu H5N1 skôr v priebehu týždňa, informoval predstaviteľ ministerstva zdravotníctva. Ďalších päť ľudí nakazených vtáčou chrípkou v Indonézii chorobu prežilo. Vysoko patogénny vírus H5N1 zabil v Ázii už takmer 70 ľudí. Väčšina obetí bola v blízkom kontakte s nakazeným vtáctvom, odborníci sa však obávajú, že vírus by mohol zmutovať do podoby, v ktorej by sa ľahko šíril medzi ľuďmi a mohol by spôsobiť aj globálnu pandémiu. V Európe sa kmeň H5N1 okrem Rumunska objavil zatiaľ v Turecku, Chorvátsku a v európskej časti Ruska.
* * *
Bukurešť (TASR) - V rumunskej dedine za hranicami delty Dunaja zaznamenali nový prípad vírusu vtáčej chrípky, ktorý sa v krajine po prvýkrát objavil v októbri, informovali v sobotu úrady. Predstavitelia okresu Braila informovali, že sobotňajšie testy na domácej hydine na juhovýchode krajiny v dedine Ciocile, zhruba 100 kilometrov od delty Dunaja, potvrdili vírus typu H5N1. Ciocile sa nachádza pri dedine Scarlatesti, ako aj v blízkosti dvoch ďalších obcí, kde v posledných týždňoch vírus zaregistrovali.
Prvý prípad vírusu typu H5N1 za hranicami delty Dunaja zaznamenali 26. novembra v tele uhynutého moriaka v Scarlatesti. V októbri sa balkánsky štát sa stal prvou európskou krajinou, v ktorej zaznamenali vírus vtáčej chrípky kmeňa H5N1 na hydine v dvoch dedinách v delte Dunaja - najväčších močariskách pri Čiernom mori. Delta je významným miestom odpočinku sťahovavých vtákov, ktoré údajne vírus prenášajú, a taktiež zástavkou pre vtáky smerujúce z Ruska a Škandinávie do teplých krajín severnej Afriky. Výskyt vírusu viedol v Rumunsku k likvidácii tisícov kusov domácich vtákov. V krajine doposiaľ neoznámili žiadny prípad prenosu nákazy na človeka.
Autor: Kyjev/Jakarta (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.