Európu Douglasom Alexandrom. Csáky britskému kolegovi vysvetlil, že Slovensko sa na otázku finančnej perspektívy pozerá ako na komplex problémov.
Na jednej strane sú čísla, na strane druhej sú podmienky, uviedol pre TASR Csáky. Ten Alexandrovi vymenoval päť základných podmienok, ktoré SR považuje za dôležité. Patrí sem akceptovanie DPH ako súčasti organických výdavkov pri realizovaní investičných projektov, zmena vnútornej štruktúry spolufinancovania projektov či zmena pravidiel pri kohéznych projektoch, aby koneční prijímatelia nemuseli konať pod časovým tlakom. Štvrtou požiadavkou, ktorú predložil v Londýne Csáky, je to, aby Slovensko nezostalo mimo hry pri veľkých projektoch modernizačného charakteru, kde sa využívajú kapacity vysokých škôl, akadémií vied a ďalších inštitúcií. Piata požiadavka sa týka navŕšenia financií pre jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Alexander Csákyho ubezpečil, že Londýn bude flexibilný aj v otázke britského rabatu, čo môže byť pozitívny signál voči partnerom v EÚ. Obaja predstavitelia hovorili i o európskej ústavnej zmluve, kde prevláda názor, že v blízkej budúcnosti by sa mala hľadať akási sebareflexia.
Britská vláda včera podvečer zverejnika svoj návrh, ktorý by mal byť východiskom z patovej situácie okolo rozpočtu Európskej únie na roky 2007 až 2013. Rokovania o rozpočte stroskotali v júni, keď Británia nemienila ustúpiť v otázke zľavy zo svojich príspevkov a iné členské štáty namietali proti výške svojich platieb. Súčasťou návrhu je ponuka Británie, že sa časti svojho takzvaného rabatu vzdá, ak nové členské štáty budú súhlasiť s miernym znížením fondov, ktoré by mali dostať. Predseda britskej vlády Tony Blair je presvedčený, že dohoda je možná a jeho tím dôvodí, že každá krajina Európskej únie sa bude musieť "podeliť o bolesť", aby sa rozhodujúci summit o desať dní v Bruseli neskončil takým neúspechom ako v júni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.