Čo a ako robiť na stužkovej, aby všetko dopadlo tak ako má?
Všetci maturanti vedia, že obdobie stužkových slávností je už v plnom prúde. Tie prvé odštartovali v októbri a tie posledné ukončia "sezónu" koncom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tohto mesiaca, či v januári. Avšak viete, akých chýb sa vyrovať a ako urobiť tú vašu stužkovú tou najkrajšou?
Každá správna stužková pozostáva z oficiálnej časti a programu. Trendom posledných rokov je oficiálnu časť skrátiť na najnutnejšie úkony a "kecy", pretože sa nenašiel ešte asi nikto, koho by tieto viac či menej formálne príhovory bavili. Aj napriek tomu však nesmiete zabudnúť na niekoľko vecí:
Zlaté organizačné pravidlo: Dohodnite sa najskôr na schopnom kameramanovi a DJovi. Vhodný je aj jeden oficiálny fotograf, pretože to vyzerá hrozne, keď každý rodič pobehuje po sále a fotí.
Heslo príhovorov: ďakovať, ďakovať, ďakovať. Poďakujte rodičom, učiteľom a najmä vedeniu. Radi to počúvajú, akí sú skvelí:-)
Hovorte k veci a hlavne nie ako keby ste sa s rodičmi naveky lúčili. Je to stužková a nie pohreb.
Samotný príhovor by mal absolvovať riaditeľ školy a zástupca žiakov. Obvykle sa pripojí aj zástupca rodičov a triedna učiteľka, mnohé triedy však po vzájomnej dohode od posledných dvoch upustia, ak to žiadnej strane nevadí.
Pri priebehu samotného stužkovania sa žiaci volajú zvyčajne podľa toho, ako stoja a nie podľa abecedy, aby sa na parkete nepremávali ako husi. Stužkuje zvyčajne triedna učiteľka, riaditeľ iba potrasie rukou.
Mnohí si neuvedomia, že vankúš so stužkami a konferenciéri sa musia tiež ostužkovať a tak vznikne chaos, kto vymenuje toho, kto mená žiakov číta. Aby sa predišlo takýmto problémom, niektoré triedy si na volanie žiakov a držanie vankúša zavolajú mladších spolužiakov či súrodencov. Aj keď sa môže zdať, že to naruší efekt celistvosti triedy, konečný výsledok je omnoho lepší, ako keď si mikrofón žiaci striedajú a pendlujú pomedzi riaditeľa, učiteľa a žiakov, aby niekto ešte podržal vankúš.
Žiaci si prípitok buď zoberú sami hneď po úklone keď prichádzajú späť na svoje miesto po ostužkovaní alebo im ho prinesie čašník, keď už všetci stoja v rade.
Či už vám pohár so sektom prinesie čašník alebo si ho vyberiete sami, nehľadajte práve ten svoj. Vyzerá to neesteticky, keď obchytáte každý kus, len aby ste našli svoj vysnívaný s vašim vygravírovaným menom. Berte ten, čo je hneď na kraji. Po skončení stužkovej si tie svoje poháre rozdáte.
Základné pravidlo žiakov stojacich v zástupe: po vyzvaní riaditeľom či zástupcom rodičov si neštrngajte. Predstavte si, ako to bude vyzerať, keď si Janko bude chcieť štrngnúť s Marienkou na opačnej strane radu... Uvedomte si, že hrajete len formu, aby všetko vyzeralo na kamere dobre, takže toľko vydržíte:-) S rodičmi si štrngnete pred rodičovským tancom, keď chcete, po ukončení nástupu sa môžete vystriedať aj pri učiteľskom stole.
Po vzájomných tancoch sa môže servírovať predjedlo (najčastejšie studený šunkový tanier). Maturanti si jedením pohnú, aby sa mohli začať pripravovať na program.
Zlaté pravidlo programu: Ide o to, aby bola sranda. Aj z nudného čísla sa dá urobiť humorné, ak nebudete nič (a nikoho) znásilňovať. Zabudnutý text a polámaná noha situáciu iba vhodne okorení:-)
Program majú niektoré triedy na 40 minút, iné na hodinu a pol. Buďte k sebe zdravo sebakritický a rozvrhnite si ho tak, aby ste predviedli len ozaj zaujímavé kúsky. Radšej menej kvalitného ako veľa nudného.
Ďalším takmer železným pravidlom je, aby ste triednej učiteľke či učiteľovi kúpili dar. Najčastejšie je to šperk, kryštál, obraz a podobne. Dar môžete odovzdať po programe ale aj hneď po ukončení oficiálnej časti.
Keď skončí program, nasleduje voľná zábava. Okolo pol noci prichádzajú na rad básničky.
Je vhodné, aby si žiaci svoje sviečky pred zapaľovaním pripravili. Nová sviečka má knôt zaliaty voskom a trvá jej pomerne dlho, kým sa rozhorí. Preto je praktické, ak sviečky pred stužkovou raz zapálite, aby sa potom pri básničkách rozhoreli bez problémov.
Po básničkách nasleduje spoločné sfúknutie, pitie vína z džbánu a následné rozbitie. Pre šťastie si zoberte kúsok z črepín, nie však ucho! Podľa povery potom nezmaturujete. Triedna učiteľka môže džbán rozbi´t v obruse alebo plachte, aby sa črepiny nerozleteli po celej sále.
Pri pití vína z džbánu si dajte všetci vopred kúpené podbradníky. Vaše mamy sa potešia. Jednak ich myšlienkami vrátite o 18 rokov dozadu a nebudú vám musieť čistiť pooblievané obleky a šaty. Aj kvôli tomu do džbánu nikdy nelejte červené víno!
Nasleduje opäť zábava. Po ukončení stužkovej slávnosti treba dať miestnosť do poriadku. Preto to v rámci kolegiality nenechajte na troch nedobrovoľných dobrovoľníkov, ale pred vyrazením do nočného (teda už asi ranného) mesta si navzájom pomôžte. Je dobré, ak si úlohy rozdelíte ešte pred stužkovou, aby nevznikal chaos.
V pondelok po stužkovej sa väčšinou neučí. Skúšať vás učitelia nebudú možno ešte v utorok a stredu, avšak potom už treba začať zarezávať.
Veríme, že aspoň malou časťou vašej stužkovej ŤAHÁK pomohol. Nezabúdajte, že kľúčom k úspechu je seriózna príprava. Nenechajte to na jedného spolužiaka či spolužiačku, ale čím viac sa vás do prípravy zapojí, tým bude stužková krajšia a spomienky na ňu trvalejšie.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.