európskeho rozpočtu na roky 2007
Veľká Británia zverejnila v pondelok upravenú verziu rozpočtu, ktorý by nemal presiahnuť 846,7 miliardy eur, čo predstavuje 1,03 % hrubého národného produktu únie. Oproti predchádzajúcemu, luxemburskému návrhu tak Veľká Británia navrhuje znížiť rozpočet o 24 miliárd eur. Nové členské štáty by mali podľa návrhu dostať 150 miliárd eur vo forme pomoci zo štrukturálnych fondov, čo predstavuje zníženie oproti predchádzajúcemu návrhu o 14 miliárd eur. Šéf britskej diplomacie Jack Straw v pondelok počas telemostu medzi Londýnom a Bruselom uviedol, že táto suma zostáva aj napriek zníženiu obrovská, a povedal, že je dvakrát vyššia ako Marshallov povojnový plán na obnovu západnej Európy.
Ministri zahraničných vecí predstavia prvé výhrady jednotlivých členských štátov voči navrhnutému rozpočtu. Holandsko žiada jednomiliardové zníženie svojich príspevkov do bruselskej pokladnice a Španielsko 5-miliardové navýšenie
štrukturálnej pomoci. Nové členské štáty s výnimkou Slovenska majú obavy o finančnú pomoc z Bruselu. Európska komisia označila britský návrh prostredníctvom svojho predsedu Josého Manuela Barossa za "neprijateľný", poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz ho považuje za neprípustný a Francúzsko voči nemu protestovalo.
Európski ministri zahraničia budú mať zložitú úlohu dohodnúť sa na kompromisnom návrhu, ktorý majú pripraviť pre európskych lídrov na summit 15. a 16. decembra. Aj napriek ústupku Londýna v otázke britskej rozpočtovej úľavy, ktorý by pre Britániu predstavoval stratu 6 až 9 miliárd eur za obdobie do roku 2013, nie je isté, či sa podarí dospieť k dohode. Britský minister financií Gordon Brown odmietol v utorok na zasadaní ministrov financií krajín EÚ v Bruseli návrh rozpočtu komentovať a zdržanlivo sa vyjadrujú aj slovenskí diplomati.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.