sa zrejme prestane používať
(erik)
Podľa neoficiálnych zdrojov má byť s príchodom novej architektúry procesorov Intelu pôvodný, dlhoročný názov Pentium, pochovaný. Aké bude nové základné pomenovanie procesorov a čo zaujímavé budú prezrádzať ďalšie časti názvu?
Po 12 rokoch by Intel mohol upustiť od pomenúvania svojich procesorov slovom Pentium, píšu britské stránky Channel Register s odvolaním sa na japonský magazín PCWatch. Má sa tak stať s nástupom novej architektúry, ktorej procesory nebudú na rozdiel od predošlých vynikať svojou obrovskou taktovacou frekvenciou - dôraz bude kladený na ich celkový výkon a najmä spotrebu. Procesory s touto architektúrou sa podľa PCWatch už budú volať „Intel Core. Spoločnosť podala žiadosť na zaregistrovanie tohto názvu ako ochrannej známky, na rôznych stránkach (napr. Digitimes.com) sa objavili aj logá nových procesorov, ktoré vraj pochádzajú z uniknutých interných dokumentov Intelu.
Nová architektúra bude debutovať v treťom kvartáli budúceho roka procesormi s dvoma 65-nanometrovými jadrami s internými označeniami Merom a Conroe, z ktorých neskôr budú existovať i jednojadrové varianty. Podľa počtu jadier by v menách mali mať slová „Duo, resp. „Solo.
Spotreba zrejmá z názvu?
Uvedený japonský server priniesol ešte jednu zaujímavú informáciu: pred modelovými číslami chystaných procesorov by sa malo nachádzať i jedno z písmenok E, T, L alebo U. Vyjadrovať vraj bude, koľko procesor pri činnosti spotrebuje energie.
Výkon na Watt
Najdôležitejším ukazovateľom výkonu novej generácie CPU od Intelu sa stane množstvo výkonu vzhľadom k jeho spotrebe, t.j. výkon na jeden watt. Základom je Pentium M so špecialitami architektúry NetBurst procesorov Pentium 4 a Xeon, napríklad podporou 64-bitového adresovania či Hyper-threadingu. Podrobnejšie sme o novej architektúre písali pred časom v tomto článku.
Nové továrne budú šetriť
Kvôli prechodu z 90 nanometrového výrobného procesu produkcie na 65 nm Intel investuje 9 miliárd dolárov do prípravy troch nových tovární, píše TGdaily.com. Do konca budúceho roka by mali byť k dispozícii. Na výrobu 65 nm procesorov prejde i jedna ďalšia fabrika, náklady sú odhadnuté na 1 miliardu USD. Podľa svojich odhadov sa však firme časť prostriedkov vráti - každá továreň ušetrí 1,5 až 2 miliardy USD oproti hypotetickej situácii, že by sa pokračovalo „s 90 nm.
Približne do konca roka 2007 by sa pritom malo prejsť na 45 nm výrobný proces.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.