tak, pretože až donedávna vydávané americké bankovky sa skutočne nevyznačovali nijakými modernými ochrannými prvkami. To sa zmenilo až v roku 2003, keď do obehu prišli prvé bankovky tzv. série 2004, vyznačujúce sa už viacerými ochrannými prvkami, ktoré podstatne sťažili prácu peňazokazcov. Išlo o bankovky s nominálnou hodnotou 20 dolárov, po ktorých boli v roku 2004 uvedená do obehu nová päťdesiatdolárová bankovka. Nedávno zverejnilo americké ministerstvo financií informácie o nove bankovke s nominálnou hodnotou 10 dolárov, ktorá sa do obehu dostane v roku 2006. Nová desaťdolárovka sa vyznačuje tromi najdôležitejšími ochrannými prvkami, ktorými sa vyznačujú aj nové bankovky hodnoty 20 USD a 50 USD.
Najvýraznejším vonkajším znakom nových desaťdolárových bankoviek je použitie jemného oranžového, žltého a červeného farebného odtieňa na pozadí. Slová We the People (my ľud) sú vytlačené na pozadí červeno, a to vpravo od portrétu Alexandra Hamiltona (prvý americký minister financií). Na líci aj na rube sú žlto vytlačené malé číslice 10. Dôležitým ochranným prvkom je použitie farby s premenlivým farebným efektom. Pri sklápaní bankovky sa farba číslice v spodnom pravom rohu jej líca mení z medenej na zelenú. Ochranu proti falšovaniu poskytuje aj vodoznak: Pri pohľade skrz bankovku proti svetlu vidno slabý obraz A. Hamiltona. Do bankovky je vložený bezpečnostný prúžok, na ktorom sú drobné nápisy USA TEN a miniatúrne obrázky americkej vlajky. Pod ultrafialovým svetlom žiari tento prúžok oranžovo. Falšovanie bankoviek sťažuje aj mikrotlač, ktorú bežnými kopírovacími metódami nemožno reprodukovať. Mikrotlačou sú zhotovené rôzne nápisy v dvoch oblastiach bankovky. Tvorcovia bankovky mysleli aj na ľudí so slabším zrakom v spodnom pravom rohu rubu bankovky je umiestnená veľká číslica 10.
Po bankovke hodnoty 10 dolárov bude do obehu uvedená aj nová stodolárová bankovka. Americká vláda však zatiaľ neplánuje zmeniť dizajn bankoviek hodnoty 5 dolárov a jednodolárové a dvojdolárové bankovky sa vôbec nebudú inovovať. Keď už hovoríme o dolároch, povedzme si niekoľko zaujímavostí o pravdepodobne najpopulárnejšej mene na svete:
-Všetky bankovky, vydané americkou vládou od roku 1861, sú stále platné. Americká vláda nikdy nedevalvovala svoju menu.
-Martha Washingtonová je jediná žena, ktorej portrét sa objavil na amerických bankovkách.
-Od roku 1866 zákon zakazuje zobraziť na bankovkách portrét žijúcej osoby.
-Podľa zákona musí byť na všetkých amerických minciach a bankovkách nápis In God We Trust (čo možno asi najvhodnejšie preložiť ako "dôverujeme Bohu"). Tento nápis je aj oficiálnym mottom USA.
-Približná hmotnosť dolárovej bankovky akejkoľvek denominácie je 1 gram.
-Približne 45 % z celkového počtu novotlačených bankoviek tvoria jednodolárové bankovky.
-Každý rok sa v USA vytlačí asi 8 miliárd nových bankoviek.
-V USA sa najviac používajú bankovky hodnoty 1 dolár a 20 dolárov, v ostatnom svete sú najpopulárnejšie stodolárové bankovky.
Dolár ako menovú jednotku schválil americký kongres v roku 1785. Nepochybujeme o tom, že viete, odkiaľ sa názov dolár vzal. Alebo neviete? Slovo dollar vzniklo postupne z nemeckého názvu mincí taler či thaler, u nás označovaných ako toliar. Strieborné toliare sa začali raziť na prelome 15. a 16. storočia, pričom veľký význam si získali najmä jachymovské toliare. Toliare sa razili aj v Košiciach.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.