"umožní pokračovanie vysokého a udržateľného ekonomického rastu". Ocenil prístup poslancov vo výboroch za to, že ich návrhy zásadne nezvyšovali rozpočtový deficit.
Opozícia už avizovala, že návrh rozpočtu nepodporí. Poslanec Smeru Igor Šulaj povedal, že rozpočet je postavený na reformách, ktoré sa negatívne dotýkajú občanov s nízkymi príjmami. Vláda podľa neho nevyužíva dostatočne silný ekonomický rast pri znižovaní deficitu, nedocenila význam Matice slovenskej a zhoršili sa podmienky na bytovú výstavbu.
So zvyšovaním rozpočtu rezortu obrany nesúhlasí predseda KSS Jozef Ševc, podľa ktorého to vyzerá, akoby sa Slovensko pripravovalo na vojnu. Rovnako kritizoval vysoké výdavky na cirkvi. Naopak, málo sa podľa neho dostalo na vedu a školstvo.
Poslanec za HZDS Milan Cagala vymenoval viacero rizík návrhu rozpočtu, napríklad riziko fondového hospodárenia, kde stále stúpa deficit vo fonde dôchodkového poistenia.
Celkové príjmy v štátnom rozpočte sú plánované vo výške 268,1 miliardy Sk, výdavky 330,1 mld korún. Schodok by mal byť 61,9 mld. Výška schodku verejných financií zostáva na plánovanej úrovni 2,9 percenta hrubého domáceho produktu, bez započítania vplyvu II. piliera dôchodkovej reformy.
Obce a vyššie územné celky dostanú dotácie za vyše 25,4 miliardy. Vláda na priority rozdelila približne 10,8 miliardy korún, z ktorých najviac dostane ministerstvo školstva, a to 2,3 miliardy.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.