predĺžili do roku 2014. Odklad zavedenia princípu zásluhovosti presadila ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová.
Keby jej to včera parlament neschválil, na budúci rok by mohol byť najvyšší možný dôchodok až 19 498 a najnižší 4274 korún. Včerajšia úprava má podľa Radičovej zmierniť "otváranie nožníc" medzi dôchodkami. Najvyšší možný dôchodok tak bude 17 895 a najnižší 5115 korún.
Návrh ministerka presadila pri rokovaní o novele zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Poslanci Slobodného fóra ju za to kritizovali, že sa správa ako jej predchodca Ľudovít Kaník. Podľa SF totiž Radičová mení dôležitý zákon o sociálnom poistení, na ktorom stojí prvý pilier dôchodkovej reformy, cez zákony, ktoré s ním nesúvisia.
Hovorca ministerstva Martin Danko namietal, že "tak to bolo dohodnuté" a poslanci sociálneho výboru dostali návrh vopred.
Aj Kaník chcel pôvodne obmedziť priveľké rozdiely medzi dôchodkami do roku 2012, ale jeho novelu o sociálnom poistení Radičová z parlamentu stiahla. Chce totiž pripraviť vlastnú, so "systémovými riešeniami problémových oblastí a aj otázkami valorizácie dôchodkov", ktorá by bola účinná od júla 2006.
Priveľké rozdiely medzi dôchodkami dnes štát znižuje prostredníctvom "priemerného osobného mzdového bodu", ktorý je nevyhnutný na výpočet dôchodku. Odráža pomer mzdy každého poistenca, z ktorej platil dôchodkové odvody, k priemernej mzde.
Kto zarába viac, získa vyšší priemerný osobný mzdový bod a tým aj vyšší dôchodok.
Zákon o sociálnom poistení bral do úvahy najviac priemerný osobný mzdový bod 1,25, všetky nižšie umelo zvyšoval a vyššie zase znižoval, čím sa zabezpečoval princíp solidarity s poistencami, ktorí mali nižšie príjmy. Tento spôsob sa mal skončiť v roku 2007, ministerka Radičová jeho uplatňovanie predĺžila do konca roku 2014.
Parlament včera odmietol návrh Ľubice Navrátilovej (SF), ktorý zase zasahoval do druhého dôchodkového piliera. Navrátilová navrhovala, aby sa lehota zákazu zmeniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť predĺžila na dva roky.
Nestalo sa tak, takže od januára bude možné správcovskú spoločnosť meniť už po roku od zaevidovania zmluvy o dôchodkovom sporení Sociálnou poisťovňou. Navrátilová, ktorá kritizovala postup Radičovej pri presadzovaní zmien, sama chcela druhý pilier dôchodkovej reformy upraviť pri rokovaní o inom zákone - návrhu novely o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
(joč, haj, sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.