predstavy o tempe zvyšovania miezd. O platoch sa kolektívne vyjednáva takmer všade - na pošte, železnici, v oceliarňach aj rafinérii. O koľko sa kde platy nakoniec zvýšia, bude známe v najbližších týždňoch.
Národná banka Slovenska v menovom programe predpokladá, že budúci rok vzrastie priemerná mesačná mzda o šesť až sedem percent. Vzhľadom na očakávanú infláciu by tak reálna mzda, ktorá vyjadruje rast kúpyschopnosti, mala vzrásť o 2,4 až 3,4 percenta. Tieto čísla však vychádzajú z priemerných hodnôt a pre niekoho bude realita horšia, pre iného lepšia.
Šéf odborových zväzov Ivan Saktor pripomína, že platy neporastú všade rovnako. "Sú odvetvia, kde zamestnanci vzhľadom na relatívne nízku produktivitu práce, nemôžu čakať veľké zvyšovanie miezd. Sú však aj odvetvia, ako napríklad strojárska výroba, kde produktivita vysoko prevyšuje platy. Tam na zamestnávateľov zatlačíme," avizuje Saktor.
Zamestnávatelia sa pri zvyšovaní platov pozerajú najmä na rast produktivity práce. Tá je daná pomerom produkcie firmy k počtu jej zamestnancov. "Nárast priemernej mesačnej mzdy predpokladáme za podmienky prednostného rastu produktivity práce," potvrdila Bela Lisáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.
Kolektívne vyjednávania v podnikoch sa už začali. "Všetky tri odborové zväzy predložili spoločný návrh. Tento týždeň sa zástupcovia zamestnávateľa a odborov stretli po prvý raz a svoje návrhy si vymenili. Teraz ich všetky zúčastnené strany študujú," opisuje priebeh vyjednávania u najväčšieho súkromného zamestnávateľa U. S. Steel hovorca košických oceliarní Ján Bača.
Na vyjednávanie prichádzajú odbory aj manažment s vlastnými predstavami. V sérii rokovaní sa zväčša dohodnú na kompromise. "Predstava vedenia spoločnosti je zvýšiť mzdy o výšku inflácie, teda o dve a pol až tri percentá, návrh zástupcov zamestnancov je osem percent," priblížil situáciu v Železničnej spoločnosti hovorca firmy Miloš Čikovský.
Podľa odborového predáka Saktora majú lepšiu pozíciu pri vyjednávaniach zamestnanci firiem, ktoré pôsobia v regiónoch s nízkou nezamestnanosťou a stabilnou ponukou voľných pracovných miest. Táto charakteristika zodpovedá podmienkam západného a časti severného Slovenska. "Tam sa lepšie zarába už dnes a asi aj platy tam porastú najrýchlejšie," myslí si Saktor.
Väčšina zamestnávateľov chce kolektívne vyjednávania o raste platov uzavrieť do konca roka. Nemusí sa to však podariť. Napríklad, košický U.S. Steel zatiaľ posledné vyjednávania ukončil až tento rok koncom zimy. "V takých prípadoch však rozdiel medzi zvýšenou a pôvodnou mzdou zamestnancovi spätne doplatíme k začiatku roka," dodal Bača.
(tv)
Kde ako rastú platy?
zamestnávateľpočet zamestnancovrast platov '05/'04priem. mzda '05rast platov '06/'05vianočné odmeny
Železnice SR19 000+5,8 %18 100 Sk/mes.prebieha vyjednávanienie
Slovenská pošta16 000+6,2 %15 000 Sk/mes.prebieha vyjednávanienie
U.S. Steel Košice16 000+8 %nedostupný údajprebieha vyjednávanieáno
Železničná spol. Cargo12 000+5,5 %nedostupný údajprebieha vyjednávanienie
Slovenská sporiteľňa4800+3 %nedostupný údaj+3 až 4 %*áno
Železničná spoločnosť4800+2,3 %19 300 Sk/mes.prebieha vyjednávanienie
Slovnaft3000+10 %31 500 Sk/mes.prebieha vyjednávanieáno
vybrané firmy (7)75,6 tis.+6,1 %---
ekomomika SR2,09 mil.+9,2 %16 380 Sk/mes.+4,9 až 5,6 %**-
*Slovenská sporiteľňa zvýši základnú mzdovú tarifu o tohtoročné tempo rastu maloobchodných cien, interval znázorňuje inflačné ciele NBS
**očakávanie rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve uverejnené v menovom programe NBS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.