regiónu neďaleko slovenskej hranice. Hrozí preto riziko, že môže dôjsť k zavlečeniu tohto ochorenia aj na naše územie.
Slovenská strana zatiaľ o nebezpečnom infekčnom ochorení nemá žiadne oficiálne informácie. O týfuse informovala tlačová agentúra Interfax, ktorá citovala predstaviteľov Ministerstva pre mimoriadne situácie. V tejto súvislosti už v západnej časti Ukrajiny hospitalizovali 14 ľudí, pričom u piatich pacientov už definitívne potvrdili, že ide o týfus. Ľudia sa pravdepodobne nakazili zo znečistenej studne. O ochorení nemá zatiaľ žiadne informácie Generálny konzulát Ukrajiny na Slovensku ani Úrad verejného zdravotníctva(ÚVZ SR). Podľa krajského hygienika v Košiciach je Slovensko na boj s týfusom pripravené.
Ivan Bielik z tlačového a informačného odboru ÚVZ SR tvrdí, že získať informácie o týfuse na Ukrajine nie je až také jednoduché. "Ukrajina nie je členským štátom Európskej únie a preto nie je zaradená do bezpečnostného systému Rapex. V ňom je členský štát po vypuknutí epidémie povinný informovať okolité krajiny, aby prijali preventívne opatrenia. Keďže to nie je povinnosťou ukrajinskej strany, žiadne správy o týfuse zatiaľ nemáme," uviedol. Názov obce ani presná lokalita sa v správe tlačovej agentúry neuvádza. O ochorení, ktoré údajne šarapatí len pár kilometrov od našej hranice, nemala informácie ani generálna konzulka Ukrajiny na Slovensku Inna Ohnivets. " Oficiálne informácie k tomu nemáme, ale nevidím v tom problém. Na hranici je zabezpečená sanitárna kontrola, ktorá príjme všetky opatrenia, aby sa zabránilo prípadnému prenosu," vysvetlila.
Aj v 21. storočí je týfus stále rozšírený najmä v afrických a niektorých krajinách južnej Ázie. Ide o oblasti, kde sú katastrofálne hygienické pomery. Týfus sa prejavuje vysokými horúčkami, dehydratáciou a na tele v oblasti brucha sa vyhádžu vyrážky. "Prenáša sa dotykom rúk, alebo prostredníctvom predmetov, ktoré prišli do kontaktu s chorým človekom, alebo bacilonosičom," povedala Božena Kačuňová, primárka infekčného oddelenia trebišovskej nemocnice.
Podľa košickej krajskej epidemiologičky Jany Seligovej je slovenská strana v prípade zavlečenia ochorenia pripravená. "Zabezpečila by sa dezinfekcia priestorov, kde by sa týfus vyskytol a samozrejme aj hospitalizácia a izolácia chorých osôb. V tejto súvislosti je dôležitá zvýšená osobná hygiena a umývanie rúk."
(mpo)
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.