Korzár logo Korzár

Lekári nedávnej minulosti a ich aktivity

Prekvapili vás metódy a prostriedky, ktoré používali liečitelia na najčastejšie choroby v 19. storočí a aj neskôr a o ktorých sme písali na tejto

strane v článku najčastejšie choroby Slovákov v Uhorsku. Nespomenuli sme pôrodné baby, babice, lebo tie si pri pôrodoch museli počínať aspoň čiastočne odborne. Vo výnimočných prípadoch volali k pôrodu lekára. V Košiciach v rokoch 1848 - 1918 pôsobilo desať gynekológov a pôrodníkov a je až neuveriteľné, aké rozsiahle boli ich aktivity aj mimo ich hlavnej profesie. Posúďte sami z činnosti tých, ktorých predstavujeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MUDr. Ľudovít HARTMANN (1878 - 1929) pôvodom z Prešova, mal široké pole pôsobnosti. Ako kvalifikovaný chirurg pôsobil v pôrodnici, bol konziliárom verejnej nemocnice a primárom chirurgického oddelenia s röntgenovým laboratóriom, ktoré zariadil a vybavil z vlastných prostriedkov. Z jeho iniciatívy ako hlavného lekára odbočky Sanatórneho spolku arcikniežaťa Jozefa a pod jeho vedením zriadili ústav starostlivosti o chorých na tuberkulózu. Bol to tretí ústav tohto druhu v Uhorsku. Počas prvej svetovej vojny bol lekárom vo vojenských nemocniciach v Košiciach. Pôsobil v maďarskej a nemeckej chirurgickej spoločnosti a bol členom - korešpondentom medzinárodného boja proti tuberkulóze v Berlíne. Od vzniku ČSR vykonával len súkromnú prax, bol predsedom košickej maďarskej odbočky Zväzu čsl. lekárov a funkcionárom nemeckej röntgenologickej spoločnosti v ČSR.

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Jakub MUSKOVICS (1869 - 1902) bol známy svojou všestrannou dobročinnosťou a propagovaním rehabilitácie. Narodil sa v Sačurove a zomrel vo vlaku, keď sa vracal z Budapešti do Košíc. Okrem toho, že bol hlavným mestským lekárom a riaditeľom nemocnice, v čase cholerovej epidémie v roku 1870 viedol verejnú nemocnicu a tri brakové nemocnice, zriadené pre chorých na choleru. Zaslúžil sa o rozvoj zdravotníctva aj verejnoprospešných inštitúcií, bol 18 rokov predsedom ženského spolku Humanitas, podporoval finančne aj organizačne základinu pre chudobných študentov, na terajšej Rooseveltovej ulici č. 3 vtedy Ružovej v Košiciach zriadil rehabilitačný ústav so švédskym telocvikom a masážami. Popri množstve práce, akú vyžadovala lekárska prax aj spomínané aktivity, publikoval, redigoval a vydával politicko-hospodársky týždenník Haladás.

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Gejza NAGY (1869 - 1922) po štúdiách začínal v Zlatej Idke ako banský a obvodný lekár, po praxi na zahraničných klinikách sa usadil v Košiciach, kde okrem praxe pôrodníka bol aj mestským lekárom a bol aktívny vo verejnom zdravotníctve. Poriadal kurzy prvej pomoci pre hasičov, policajtov a záchranárov a prednášal a publikoval v infekčných chorobách. Za túto činnosť mu kráľ udelil titul kráľovského radcu a ministerstvo zdravotníctva mu ponúklo funkciu radcu na odbore zdravotníctva. Po roku 1919 študoval dejiny medicíny v Košiciach, ktoré zostali v rukopise.

MUDr. Jozef SENKA (1846 - 1911) pochádzal z Rimavskej Soboty, pôrodnícku kvalifikáciu získal vo Viedni, pôsobil v Košiciach, kde bol zároveň aj riaditeľom verejnej základninovej nemocnice. Táto bola na poprednom mieste v krajinskom meradle, no v roku 1901 už kapacitne nevyhovovala, preto Senka navrhol postaviť novú veľkú nemocnicu so štátnym príspevkom. V roku 1910 uverejnil memorandum, kde podrobne zdôvodnil svoj návrh, ktorý sa už za jeho živote nezrealizoval, až v rokoch 1914 - 1918. Zostavil stanovy verejnej nemocnice a pravidelne vydával správy o jej činnosti. Založil Spolok na ochranu zvierat, zostavil štatút na ochranu týraných ťažných zvierat a o svojom závete založil základinu na ochranu zvierat. Ako člen mestského zastupiteľstva a člen jeho zdravotnej komisie dával podnetné návrhy na zlepšenie verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Dávid SPATZ (1837 - 1918) chirurg a pôrodník, praktický lekár v Turni počas epidémie cholery, vojenský lekár, hlavný župný lekár a lekár košického okresu. Kráľ mu udelil zlatý záslužný kríž, riaditeľstvo železníc titul radcu a bol povýšený do zemianskeho stavu aj so zmenou mena na Söter. Angažoval sa v Zväze lekárov Abovsko-turnianskej župy a počas I. sv. vojny riadil nemocnicu Červeného kríža v Košiciach v Dessewffyho paláci na Hlavnej ulici.

MUDr. Gustáv SZABÓ (1877 - 1942) od roku 1906 pôsobil vo verejnej nemocnici v Košiciach ako komisár pôrodníckeho oddelenia, prednášal na ústave pre vzdelávanie pôrodných asistentiek (tzv. babská škola) a bol gynekológom nemocenskej pokladnice. V 1. sv. vojne bol vojenským lekárom a získal vyznamenanie rytierskeho kríža radu Františka Jozefa. V rokoch 1925 - 1942 mal v Košiciach vlastné sanatórium. Venoval sa zdravotníckej osvete a prednáškovej činnosti o ženských chorobách.

Na škole pre pôrodné asistentky pôsobil aj MUDr. Michal ŠELIGA (1881 - 1945) a ako univerzitný profesor na klinike Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Riaditeľom ústavu pre vzdelávanie pôrodných asistentiek spojeného s pôrodnicou bol MUDr. Ignác WIDDER. V Košiciach aj širšom okolí bol jedným z najznámejších lekárov a aj ako konziliár. Mal súkromnú prax, bol však aj lekárom pôrodnice a detského domova spolku Bieleho kríža, dva roky aj riaditeľom štátneho detského domova.

Pokiaľ ide o celkový počet lekárov v Košiciach, ten vzrastal s nárastom obyvateľov. Podľa údajov o osobnostiach zdravotníctva Dr. Márie Mihókovej v priebehu rokov 1848 - 1918 bolo v Košiciach v roku 1840 9 lekárov a 5 chirurgov (títo vykonávali funkciu chirurgov, nie prax). V roku 1854 bolo 14 lekárov a 1 chirurg, v 70. rokoch 22 lekárov a 2 chirurgovia, v 90. rokoch asi 30 lekárov. V roku 1905 bolo 22 vojenských, 38 civilných lekárov, z nich 28 mali súkromnú prax, 10 úradných, nemocničných a ústavných lekárov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu