však minie vyše 321 miliárd. Rozdiel medzi výdavkami a príjmami je 53 miliárd. Poslanci by mali o konečnej podobe rozpočtu hlasovať dnes alebo na budúci utorok.
Ani koalícia, ani opozícia nemajú dostatok hlasov na presadenie svojho názoru. Veľa teda bude závisieť od hlasov nezávislých poslancov.
Rozprava v pléne
Od stredy prezentujú svoje pozmeňujúce návrhy jednotliví poslanci, hlavne nezávislí a členovia strán opozície. Tvrdo sa bude pravdepodobne diskutovať o kapitolách rezortov zdravotníctva, poľnohospodárstva a sociálnych vecí. Poslanec Miroslav Maxon (HZD) požaduje dorovnanie priamych platieb pre poľnohospodárov na úroveň 65 percent priemeru európskej pätnástky. Dnes majú farmári prisľúbené dotácie vo výške 54 percent. Znamenalo by to zvýšenie výdavkov v kapitole pôdohospodárstva o pol druha miliardy.
Viacerí poslanci sa vyjadrovali k problematike školstva. "Vláda neplní svoje programové vyhlásenia, nenapĺňa sa priorita budovania znalostnej ekonomiky," vyhlásil Dušan Čaplovič zo Smeru. Navrhol tiež 64 miliónov korún na obnovu Bardejova zapísaného v UNESCO. Dana Podracká z ĽS-HZDS sa pokúsila presadiť viac peňazí na učebnice. Stav školstva kritizovala aj Beáta Brestenská z ANO.
Jaroslav Jaduš z ĽS-HZDS vo svojom včerajšom vystúpení požiadal zvýšenie prostriedkov pre rezort životného prostredia o miliardu korún. Ďalších sto miliónov z rezervy vlády navrhuje použiť na protipovodňovú ochranu.
Nespokojná opozícia
Akúkoľvek podporu predloženému návrhu rozpočtu odmietol predseda KSS Jozef Ševc. Podporu Smeru vylúčil tieňový minister Igor Šulaj. Poslanci Slobodného fóra návrh štátneho rozpočtu na rok 2006 tiež nepodporia. "Návrh nie je ani pravicový, ani solidárny, ani profesionálne pripravený a v niektorých kapitolách nedôveryhodný," povedala predsedníčka fóra Zuzana Martináková.
Poslanci koaličných strán sú, naopak, pripravení návrh rozpočtu podporiť. Zhodli sa predovšetkým na tom, že rozpočet je postavený na zdravom hospodárskom základe a jeho ciele sú reálne a dosiahnuteľné. Poslanec Strany maďarskej koalície Pál Farkas však upozornil na stále vysoký podiel bežných výdavkov na celkových výdavkoch štátu. "Naďalej pretrváva spotrebný charakter rozpočtu, o to menej sa potom môže dať na kapitálové výdavky," konštatoval v rámci rozpravy.
Nezávislí sú nerozhodnutí
Nezávislí poslanci s rozhodnutím, či návrh rozpočtu potvrdia, otáľajú. Čakajú na možné úpravy. Ladislav Polka si vie predstaviť podporu rozpočtu, ak prejdú jeho pozmeňovacie návrhy. Chce ich predostrieť až v rozprave. "Nič mimoriadne to nebude, ide o kapitolu ministerstva vnútra v rozpočtových výdavkoch," vysvetlil. Na rad sa dostane pravdepodobne dnes.
Gustáv Krajči označil návrh budúcoročného rozpočtu ako jeden z najlepších v posledných rokoch, a to pre nízky deficit pod 3 percentami HDP. Podporí ho, ak bude spokojný s pozmeňovacími návrhmi. "S kapitolou školstva som spokojný, ešte tam visia poľnohospodári. Treba počkať na zmeny v sociálnej oblasti. Sledujem projekt stavby komunikácie z Košíc do Maďarska. Minister dopravy ma zatiaľ ubezpečuje, že peňazí bude dosť," povedal Krajči.
Miroslav Abelovský podľa vlastných slov žiadne požiadavky za podporenie štátneho rozpočtu nemal. Či návrh nakoniec podporí, sa rozhodne až po hlasovaní o pozmeňovacích návrhoch. "Neprijateľné pre mňa je zvýšenie peňazí pre poľnohospodárov. Nesúhlasím ani s niektorými požiadavkami Smeru," povedal Abelovský.
Poslanci najprv budú hlasovať o každom pozmeňovacom návrhu zvlášť. Potom budú hlasovať o rozpočte ako celku. Ak by návrh neprešiel, krajina by začala od začiatku budúceho roka fungovať v takzvanom rozpočtovom provizóriu.
Základné parametre návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2006
- príjmy štátneho rozpočtu 268,2 mld. Sk
- výdavky štátneho rozpočtu 321,7 mld. Sk
- deficit verejných financií má z tohtoročných 3,4 percenta klesnúť na 2,9 percenta HDP
- rast hospodárstva by mal v priemere dosiahnuť 5,7 percenta ročne
- predpokladaná inflácia menej ako 2,2 percenta, vzhľadom k rastu cien energií bude inflácia zrejme vyššia
- rast reálnych miezd je prognózovaný na viac ako 4 percentá
- dôchodky sa majú zvýšiť v priemere o 4,4 percenta
- spotreba domácností o 4,9 percenta
- podiel hrubého verejného dlhu na HDP má predstavovať 38,3 percenta
Autor: Martin KÓŇA & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.