faktom je, že vo voľbách županov bola úspešnejšia opozícia.
"I keď treba povedať, že v niektorých krajoch opoziční kandidáti zvíťazili aj s podporou vybraných vládnych strán," podotkol. Zaujímavé však podľa neho je, že v súťaži medzi opozičnými a provládnymi kandidátmi zvíťazili tí opoziční - a v boji medzi opozičnými kandidátmi - zástupcami Smeru-SD a ĽS-HZDS, boli úspešnejší zástupcovia Smeru. "Myslím, že to naznačuje istú dynamiku v regionálnej politike," skonštatoval Mesežnikov.
Spolupráca medzi županom a zastupiteľstvom môže byť podľa Mesežnikova problematická v tých krajoch, v ktorých je regionálny parlament zložený so zástupcov prevažne vládnych strán a predseda VÚC mal vo voľbách podporu výlučne opozičných strán. Zdôraznil však, že v regionálnej politikeprevažujú špecifické otázky regiónu, preto "miera pragmatickosti môže byť vyššia než v tzv. veľkej politike".
Mimoriadne nízka účasť v druhom kole volieb predsedov samosprávnych krajov je podľa Mesežnikova výsledkom aj volebnej únavy voličov. Podľa jeho názoru by sa mala otvoriť otázka, či je v prípade volieb županov potrebné uskutočniť aj druhé kolo. "V prípade niektorých županov napríklad víťazi získali menej hlasov než víťaz v prvom kole. Mne sa zdá, že minimálne treba rozdebatovať otázku, či napríklad jednokolové voľby by neboli v tomto prípade vhodnejšou úpravou, než druhokolové voľby," vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.