predsedom dozornej rady plynárenskej spoločnosti, ktorú v roku 2004 pomohol vytvoriť spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Správu, že Schröder sa dostal do vedenia Severoeurópskeho plynovodu (NEGP)
"Smrdí to," povedal denníku Tagesspiegel líder Zelených Reinhard Bütikofer, ktorého strana bola v čase uzavretia dohody o plynovode pri moci spolu so Schröderovými sociálnymi demokratmi. Kým novinoví komentátori sa vo všeobecnosti zhodli, že plynovod je užitočný, dodali, že krok bývalého kancelára vyvolal nové otázky o vzťahoch medzi veľkým biznisom a politikou, ako aj o opatrnom vzťahu Schrödera ako kancelára voči Putinovi. V Nemecku sa objavili výzvy na vypracovanie kódexu správania sa pre pôsobenie bývalých vysokých štátnych funkcionárov v súkromnom sektore.
Schröder v piatok potvrdil, že post v NEGP prijme, podrobnosti o jeho plate - ak bude nejaký dostávať - však nie sú známe. Správa vrhla nové svetlo na chladné vzťahy Schröderovej vlády s Poľskom a pobaltskými štátmi, ako aj na často kritizované mlčanie Berlína k ruskej politike na Kaukaze, dodávajú noviny. Poľsko je veľmi kritické voči tomu, že projekt plynovodu ho obišiel.
Plynovod z 51 percent vlastní ruský plynárenský gigant Gazprom, nemecké firmy E.ON a BASF majú prostredníctvom svojich plynárenských jednotiek po 24,5 percenta. Predseda nemeckej pobočky organizácie Transparency International však vyhlásil, že nie je znepokojený. "Post v dozornej rade je podľa nášho názoru niečo, čo bývalý prominentný politiky môže prijať," povedal Hansjörg Elshors pre Tagesspiegel. "O zneužívaní by sa dalo hovoriť len v prípade, že by Schröder dostával obrovské odmeny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.