spôsobil štát. Drahšie budú aj obchodné spory. Poslanci parlamentu totiž odsúhlasili zvýšenie súdnych poplatkov.
Niektoré poplatky vzrastú až päťnásobne. Takýto extrém je návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Dnes je poplatok za tento úkon tisíc korún, od januára to bude už päťtisíc.
Ľudia, ktorí budú nespokojní s voľbou svojho životného partnera, alebo sa z akýchkoľvek iných príčin budú chcieť rozviesť, zaplatia štátu dvetisíc korún.
Poplatky nezostanú súdom, ale budú príjmom štátneho rozpočtu.
Nemenia sa poplatky pri dedičskom konaní. "Ide o citlivé oblasti, ktoré sa bezprostredne dotýkajú každého človeka a do takýchto oblastí sa nezasahovalo," povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides.
Slovenská advokátska komora si myslí, že zvyšovanie súdnych poplatkov nie je opodstatnené.
"Zákon je protiústavný, pretože sa sťaží prístup občanov k spravodlivosti," uviedla hovorkyňa komory Nadežda Ondrišová.
Spochybňuje okrem iného aj novozavedený poplatok zo žaloby na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím orgánu verejnej moci alebo jeho nesprávnym úradným postupom. Novozavedený paušálny poplatok 3000 korún má vraj jediný cieľ, a to "obmedziť podávanie takejto žaloby sociálne slabšími občanmi", dodala Ondrišová.
Výhrady majú aj podnikatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov, Klube 500 a Podnikateľskej aliancii Slovenska.
Kritizujú najmä zvýšenie maximálnych limitov súdnych poplatkov. "V obchodných veciach sa maximálny poplatok zvyšuje zo 600 000 na milión, čo je 66 percent, a vnímame to veľmi negatívne," namieta výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Vláda pri schvaľovaní nových pravidiel pri platení poplatkov argumentovala najmä tým, že sa poplatky od roku 1992 nemenili a ich aktuálna výška už nezohľadňovala zmenený stav.
Zaplatenie súdneho poplatku je nevyhnutnou podmienkou na to, aby sa súd podaním zaoberal. Vo väčšine prípadov platí, že poplatok v konečnom dôsledku zaplatí tá strana sporu, ktorá súd prehrá. Víťaznej strane súd poplatok vráti.
Sociálne slabí a presne určené subjekty sú od platenia poplatku oslobodení. Ak chce o odpustenie poplatku požiadať chudobný, musí to podložiť dokumentmi, ktoré dokážu, že je skutočne v hmotnej núdzi. Súd ich preskúma a rozhodne, či poplatok odpustí celý, alebo iba jeho časť.
(sp, rp)
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.