Korzár logo Korzár

Koľko písomiek môžu študenti denne písať?

Aj vám sa v škole bežne stane, že jeden týždeň do kníh ani "nepáchnete", ale na ten ďalší sa idete z písomiek sa polročného skúšania potrhať?

Odhliadnuc od toho, že študent sa má učiť pravidelne, je to niekedy naozaj nezvládnuteľné, aby sa v jeden deň písali aj 3 "veľké" písomky. Ako to teda na školách funguje? Sú učitelia natoľko nepríjemní, že naparia žiakom aj dve či tri školské práce za jeden deň?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako hovorí PhDr. Ľubomír Sobek, riaditeľ Osemročného Gymnázia Alejová 1 v Košiciach, "Na našej škole funguje dohoda ohľadom počtu písomiek už dlho. Systém je asi taký, že ak je v danej triede nahlásená školská písommá práca, žiaci by v iný deň inú písomku písať nemali. Keď sú nahlásené klasické väčšie písomky, tam sa to dá zvládnuť, aj keď sú dve za deň." Ako dopĺňa, do triednej knihy sa k danému dňu pripojí poznámka, že je naplánovaná školská práca, takže ostatní učitelia vedia, že môžu dať len najakú malú na preopakovanie látky z poslendej hodiny, či týždňa. "Koniec koncov, aj žiaci vedia sami povedať, že napríklad vo štvrtok majú veľkú písomku z matematiky, takže plánovaný dejepis si presunú na iný deň."

SkryťVypnúť reklamu

Je pravdou, že naši učitelia sú tiež len ľudia a takéto naprieky žiakom v náročné dni nerobia. Na druhej strane, občasná kontrolka prípravy na hodinu nikdy nezaškodí. "Podľa môjho názoru by sa až tak prísne hodnotiť nemusela, veď učiteľa by mohol uspokojiť aj fakt, že človek sa mu do toho zo zošita s fyzikou predsa len aspoň pozrie a má prehľad o tom, aký je rozdiel medzi napätím a prúdom," polemizuje terajšia vysokoškoláčka Denisa. "Prísnejšie hodnotenie by malo byť až na ohlasených opakovacích písomkách," domnieva sa.

Ako by to teda malo fungovať v praxi podľa noriem? Podobnú problematiku upravujú Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov. Ako nás informovala Katarína Hamerlová z Odboru masmediálnej politiky Ministerstva školstva SR, "žiak môže v jednom dni absolvovať jednu kontrolnú písomnú skúšku alebo kontrolnú písomú prácu, ktorá trvá viac ako 25 minút. Takéto písomky su zamerané na zhrnutie tematického celku, štvrťročného alebo polročného učiva. Termín písomnej práce alebo skúšky prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania. Okrem tematických prác žiaci absolvujú ešte tzv. malé písomky (päťminútovky), ktorých môžu v jednom dni písať niekoľko. Mali by však byť rozvrhnuté rovnomerne a v súlade s psychohygienickými zásadami." Je teda zjavné, že podľa noriem sú aj dve veľké písomky veľa. Iná situácia je už v súvislosti s ústnym skúšaním z poslendého učiva a opakovaním z niekoľkých posledných látok. Tam zatiaľ žiadne obmedzenia neexistujú.

SkryťVypnúť reklamu

Systém na Súkromnom osemročnom gymnáziu na Dneperskej ulici v Košiciach kopíruje situáciu asi na všetkých školách. Maturantka Zuzka: "U nás na škole je to tak, že máme maximálne dve veľké písomky za deň. Avšak naši učitelia sú natoľko zhovievaví, že sa s nimi dá dohodnúť tak, aby boli bola ovca celá aj vlk sýty."

Ako hovorí Monika, študentka Gymnázia Katkin Park 2 v Košiciach, "na našej škole máme trochu špecifický systém. Každý polrok máme vyhradený jeden týždeň, kedy sa píšu len veľké opakovacie písomky z celého učiva. Sú dve a keď ich napíšeme, už sa neučíme, ale ideme hneď domov a učíme sa opäť na ďalší deň - opäť dve veľké písomky. A tak to funguje od pondelka do štvrtku alebo piatku. V iné obdobie fungujeme tak ako všetci ostatní, normálne píšeme písomky hockedy cez týždeň." Ako hovorí Monika, tento systém jej aj celkom vyhovuje. Občas je však náročné zvládnuť napríklad polročnú látku fyziky a chémie v jeden deň. "Avšak to, ako sa tieto písomky rozvrhnú, už my študenti ovplyvniť nevieme," uzavrela.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu