KRITICKÝ OKAMIH - Hrôzostrašný pád dokaličil tvár Marušaka

Sportnet|14. dec 2005 o 00:00

Košice K naozaj nepríjemnému momentu došlo v stretnutí prvej basketbalovej ligy mužov medzi Basketbalovou akadémiou (BA) Košice a Dolným Kubínom

(61:94). V druhom polčase po jednom z tvrdých súbojov spadol ako podťatý na zem urastený domáci hráč Marušak, ktorý je v Košiciach na hosťovaní z Prešova. Jeho pád bol vskutku hrôzostrašný, pretože narazil priamo tvárou na palubovku. Okamžite ho zalial prúd krvi a ihneď putoval do nemocnice. Jeho kalich bolesti bol naozaj horký, výpočet jeho zranení je totiž vskutku nezávideniahodný - otras mozgu, zlomený nos i zub a desať stehov na čele. Po návrate z nemocnice boli na jeho tvári stále badateľné stopy krvi a na jeho dokaličenú hlavu naozaj nebol pekný pohľad.

O vykreslenie kritickej situácie sme požiadali trénera BA Košice Jána Krajňáka, ktorý bol z toho, čo sa udialo, značne rozladený. Najprv situáciu ani nechcel rozmazávať, ale napokon sme z neho jeho vyjadrenie dostali. "Marušak je urasteny chlap a k tomu úrazu mohlo dôjsť podľa mňa jedine tak, že dostal silný úder, po ktorom spadol v bezvedomí na palubovku a nastali ďalšie zranenia. Nebol však odpískaný žiaden faul," hneval sa na arbitrov kormidelník Košičanov.

Každý klub zasiela povinne po danom dvojkole hodnotenie rozhodcov na Hraciu komisiu Slovenskej basketbalovej asociácie (HK SBA). Tréner BA Ján Krajňák ohodnotil rozhodcov Šnauka a Tomeka veľmi nízkou známkou 3, a to v oboch zápasoch dvojkola (okrem súboja s D. Kubínom pískala uvedená dvojica o deň neskôr aj zápas Košíc s Legatom Svit 70:87). Arbitri sa hodnotia bodovým spôsobom od 1 do 10 bodov. Ak klub hodnotí výkon rozhodcu 5 bodmi a menej, je povinný hodnotenie vo formulári zasielanom na HK SBA písomne zdôvodniť. V zdôvodnení trénera Krajňáka sa píše: "Obaja rozhodcovia podali v oboch zápasoch maximálne nekoncentrovaný výkon, svojimi chybnými rozhodnutiami na oboch stranách vnášali zbytočnú nervozitu na palubovku medzi hráčov a realizačné timy. V zápase proti Dolnému Kubínu tolerovali súperom tvrdé až zákerné zákroky, na ktoré doplatili naši hráči zraneniami v 1.polčase Baťka tržná rana pod okom, v 2.polčase Marušak otras mozgu, zlomený zub a nos, tržná rana 10 stehov na čele!!! V oboch prípadoch nebol odpískaný ani faul! Fauly posudzované ako nešportové na našej strane ostali na strane súperov úplne nepovšimnuté. Veľa opačných posúdení autových vhadzovaní, neodpískané jasné porušenie pravidla o 8 sekundách (v zápase so Svitom), uznanie koša po predchádzajúcom sa zavesení na obruč hráča Svitu a pod. Podotýkam, že tieto veľmi slabé výkony rozhodcov nemali vplyv na víťazstvá hostí, pretože tí boli lepší a zaslúžene vyhrali. Za 13 rokov mojej trénerskej kariéry som nikdy neohodnotil rozhodcov nižšou známkou ako 6, ale výkony spomenutej rozhodcovskej dvojice boli veľmi slabé, nehodné úrovne 1.ligy mužov a budem žiadať za náš klub ich vetovanie."

Domov»Sportnet na východe»KRITICKÝ OKAMIH - Hrôzostrašný pád dokaličil tvár Marušaka