sveta vo futbale 2006 v Nemecku. Ako to môžeme s takou istotou tvrdiť? Nuž jednoducho preto, lebo všetky tímy budú hrať všetky zápasy s futbalovou loptou, ktorá má označenie +Teamgeist, čiže tímový duch. Túto loptu vyvinula špeciálne pre nadchádzajúce majstrovstvá sveta nemecká firma adidas (je to tak firma uvádza svoj oficiálny názov s malým začiatočným písmenom, takže to treba rešpektovať), ktorá je svetovou jednotkou vo výrobe futbalových lôpt. Loptu Teamgeist oficiálne predstavili v rámci vylosovania zloženia finálových skupín, ktoré sa konalo 9. decembra v Lipsku. Od 10. decembra je táto lopta aj v bežnom predaji.
Nová lopta splňuje, samozrejme, všetky parametre, ktoré stanovila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) pre lopty, s ktorými sa smú hrať najvyššie futbalové súťaže. V prakticky všetkých parametroch má lopta +Teamgeist oveľa užšie tolerancie, než pripúšťajú predpisy FIFA. Lopta bola dôkladne testovaná vo firemnom skúšobnom laboratóriu v Scheinfelde i v laboratóriách Výskumného tímu športových technológií univerzity v britskom Loughborough, ktorý je jedným z popredných tímov svojho druhu na svete.
Jednou z hlavných technických noviniek novej lopty je jej revolučná konfigurácia lopta pozostáva len z 14 segmentov, čím sa počet bodov, v ktorých sa stretávajú tri segmenty, znížil z 60 na 24. Celková dĺžka spojovacích línií medzi jednotlivými segmentmi sa znížila o 15 %, z 400,5 cm na 339,3 cm. Jednotlivé segmenty sú vzájomne spojené technikou tepelného spájania, ktorá bola po prvý raz použitá v roku 2004. Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé parametre novej lopty. Na dobré ovládanie lopty hráčmi je dôležité, aby lopta mala v rôznych prierezoch pokiaľ možno rovnaký obvod. FIFA pripúšťa, aby obvod, meraný na desiatich miestach, bol v rozsahu od 68,5 do 69,5 cm. Prípustná tolerancia je teda 1 cm, pričom tolerancia obvodu lopty +Teamgeist je len štvrť centimetra (od 69 cm do 69,25 cm). Priemer lopty sa meria na 16 miestach, pričom podľa predpisov FIFA by rozdiel medzi najväčším a najmenším nameraným priemerom nemal byť vyšší ako 1,5 %. U lopty +Teamgeist je tento rozdiel najviac 1 %. Dôležitá je aj pokiaľ možno rovnaká hmotnosť lopty. Podľa FIFA sa hmotnosť lopty môže pohybovať od 420 do 445 gramov. Tolerancia hmotnosti lopty +Teamgeist je oveľa užšia, a to od 441 g do 444 g. Pri zápasoch v daždi lopta nasáva vodu a oťažieva, pričom FIFA stanovuje, že pri teste absorpcie vody (lopta sa 250 ráz vtláča do kontajnera s vodou) nesmie hmotnosť lopty vzrásť o viac než 10 %. Vďaka patentovanej technológii tepelného spájania segmentov je lopta +Teamgeist prakticky vodovzodrná, takže jej hmotnosť po spomenutom teste narastie len o neuveriteľnú desatinu percenta. Lopta si musí zachovávať svoj tvar a rozmery od prvej do poslednej minúty zápasu, pričom podľa štatistík kopnú hráči v priebehu zápasu do lopty približne 2 000 ráz. Preto sa lopta testuje aj tak, že sa 2 000 ráz vrhne rýchlosťou 50 km/h voči oceľovej doske. Po takomto teste sú povolené len minimálne zmeny tlaku vzduchu v lopte a jej guľatosti, pričom ventil a švy nesmú byť poškodené. Firma adidas testuje lopty tak, že ich spomenutým spôsobom vrhá 3 500 ráz. Hráči pochopiteľne predvídajú, aký bude odskok lopty po dopade na ihrisko. Odskok použitých lôpt musí byť preto v určitých medziach. Odskok sa testuje tak, že lopta sa desať ráz pustí z výšky 2 m na oceľovú dosku, pričom rozdiel medzi najväčšou a najmenšou výškou odskoku nesmie byť viac než 10 cm. Odskoky lopty +Teamgeist sa pohybujú v rozsahu len 2 cm, a to od 143 cm do 145 cm pri 20oC (od 135 do 136 cm pri 5o C). Aby lopta reagovala na kop stále rovnako a pre hráča predvídateľne, nesmie v nej počas hry klesať tlak vzduchu. Predpis FIFA hovorí, že po troch dňoch od nafúkania nesmie tlak v lopte poklesnúť o viac než 20 %, pričom v lopte +Teamgeist klesne tlak maximálne o 11 %. Lopta +Teamgeist má čierno-biely dizajn, čo zodpovedá tradičným farbám dresov nemeckého národného tímu.
Možno ešte spomenúť históriu používania lôpt firmy adidas na majstrovstvách sveta vo futbale. FIFA po prvý raz poverila túto firmu dodaním lôpt na majstrovstvá sveta 1970, ktoré sa konali v Mexiku. Lopta mala názov Telstar a bola ručne zošívaná z 32 segmentov (12 päťuholníkov a 20 šesťuholníkov). Táto lopta sa zapísala do histórie tým, že to bola prvá bielo-čierna lopta (čierne boli päťuholníky). Bolo to tak preto, aby loptu bolo lepšie vidieť na obrazovkách vtedajších čiernobielych televízorov. Na majstrovstvách sveta 1974 v Nemecku sa opäť použila lopta Telstar a konštrukčne zhodná, ale celkom biela lopta Chile. V roku 1978 na majstrovstvách sveta v Argentíne sa používala lopta Tango, zhotovená z 20 segmentov. Zlepšená verzia tejto lopty, nazvaná Tango Espana a vyznačujúca sa vodu neprepúšťajúcimi švami, sa použila na majstrovstvách v roku 1982, konaných v Španielsku. Revolučnou inováciou sa vyznačovala lopta Azteca, ktorou sa hralo na majstrovstvách sveta v Mexiku v roku 1986. Lopta Azteca bola totiž zhotovená zo syntetických materiálov, čím sa značne zvýšila jej životnosť a minimalizovala absorpcia vody. Lopta Etrusco Unico, použitá v zápasoch majstrovstiev sveta na talianskych trávnikoch v roku 1990, bola prvou "majstrovskou" loptou, ktorá mala vnútornú vrstvu z čiernej polyuretánovej peny. Pre majstrovstvá sveta 1994 v USA vyvinula firma adidas loptu Questra, ktorá sa vyznačovala vnútornou vrstvou z bielej polyetylénovej peny, čím sa podstatne zvýšila pružnosť lopty a jej odskokové vlastnosti. Vo Francúzsku sa na majstrovstvách sveta v roku 1998 hralo s loptou, ktorá sa nemohla volať inak ako Tricolore. Bola to prvá multifarebná lopta boli na nej tri farby (trikolóra) francúzskej vlajky i kohút, tradičný symbol francúzskeho národa. Lopta Tricolore sa vyznačovala vrstvou tzv. syntaktickej peny, tvorenej pravidelne usporiadanou maticou mikrobalónikov, naplnených plynom. V roku 2002 sa majstrovstvá po prvý raz uskutočnili na území dvoch štátov, a to Japonska a južnej Kórey, pričom sa hralo s loptou Fevernova, vyznačujúcou sa zlepšenou penovou vrstvou. O kvalite lôpt adidas svedčí aj to, že FIFA už poverila túto firmu aj dodaním lôpt pre majstrovstvá sveta v roku 2010 a 2014.
Mimochodom, sme asi jediné médium, ktoré uvádza správny názov lopty, s ktorou sa budú hrať nadchádzajúce majstrovstvá sveta vo futbale. Lopta má označenie +Teamgeist (je to chránený názov), pričom v slovenskom internetovom vyhľadávači sme našli len odkazy na články, v ktorých sa lopta nazýva len Teamgeist.
Tímový duch bude teda k dispozícii všetkým tímom, ktoré budú hrať na blížiacich sa majstrovstvách sveta v Nemecku. Na to, či lopta "tímový duch" prispeje aj k vytvoreniu tímového ducha v jednotlivých tímoch, si budeme musieť počkať do konania tohto futbalového sviatku.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.