prelomili prezidentovo veto a opätovne schválili novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zákon by mal platiť od 2. januára 2006. Platí teda, že priestupku sa dopustí ten, kto vedome vydá a zverejní nepravdivé alebo neúplné informácie, alebo vydaním rozhodnutia zapríčiní porušenie práva na sprístupnenie informácií. Bude mu hroziť pokuta do 50
Parlament včera prelomil prezidentove veto a opätovne schválil aj zákon o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti. Podľa zákona okrem doterajšej pestúnskej starostlivosti môže náhradného rodiča robiť aj poručník. Poslanci neakceptovali prezidentovu pripomienku, aby zo zákona vypustili časť, podľa ktorej poručník osobne sa starajúci o dieťa neplnoletých rodičov nemá nárok na príspevok. Podľa prezidenta táto časť zákona diskriminuje takýchto poručníkov.
Podľa zákona každá fyzická osoba, iná ako biologický rodič, ak sa stane podľa tohto zákona náhradnou pre dieťa, môže naň poberať príspevok od štátu. Jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti bude 8 840 Sk, pri jeho zániku a osamostatnení sa dieťaťa 22 100 Sk. Za určitých podmienok sa prizná opakovaný príspevok na úhradu nákladov na výživu, výchovu, vzdelávanie a bývanie dieťaťa (3 320 Sk mesačne). Vzťahuje sa však na podporu vykonávania osobnej starostlivosti o dieťa. Osobitný opakovaný príspevok (1 740 Sk/mesiac) bude prináležať dieťaťu s ťažkým zdravotným postihnutím. Všetky príspevky bude poskytovať úrad podľa trvalého pobytu náhradného rodiča.
Prebytočné budovy a pozemky ministerstva vnútra, ministerstva dopravy a rezortu financií, ktoré slúžili špeciálnym a ozbrojeným zložkám, colníkom a ochrane štátnych hraníc, bude môcť získať bezodplatne samospráva. Vyplýva to z novely zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku vo vlastníctve SR na obec alebo vyšší územný celok, ktorú poslanci schválili. O prevode vlastníctva bude rozhodovať vláda. Novela vstúpi do platnosti dňom vyhlásenia.
Minister obrany bude môcť rozhodnúť o zostrelení civilného lietadla, ktoré by mohlo byť použité ako prostriedok teroristického útoku. Vyplýva to z novely zákona o ozbrojených silách a leteckého zákona, ktorý schválila NR SR. Medzi ďalšie opatrenia proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ktoré môže použiť armáda, patrí odklonenie letu, vynútenie pristátia, hrozba použitia zbrane a vystrelenie varovných výstrelov. Posledným prostriedkom je práve prerušenie letu. Novela vstúpi do platnosti od 1. februára 2006.
Vysokú úroveň ochrany životného prostredia má zabezpečiť vládny zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý včera schválil parlament.
Účasť Slovenska v zahraničných vojenských operáciách pod vedením NATO a Európskej únie by sa mala začiatkom budúceho roku zvýšiť o 75 vojakov. Rozhodli o tom včera poslanci, ktorí podporili ich vyslanie. Vojaci budú pôsobiť na Balkáne a v Afganistane, kde sa majú zlúčiť dve slovenské jednotky do jednej operácie pod vedením NATO.
Poslanci ukončia decembrovú schôdzu NR SR dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.