2005. Ocenenie tento rok získalo opozičné kubánske hnutie Ženy v bielom spolu s nigérijskou právničkou Hauwe Ibrahimovou a organizáciou Reportéri bez hraníc.
Členky hnutia Ženy v bielom sa EP rozhodol oceniť za to, že od roku 2003 každú nedeľu nenásilne protestujú proti politickému väzneniu svojich manželov a synov. Obliekajú sa do bieleho, čo je symbol mieru a nevinnosti väznených. Ocenenie však nemohli prísť prevziať osobne, pretože im kubánske úrady neumožnili vycestovať. Hoci ich žiadosť oficiálne nezamietli, vzhľadom na administratívne prekážky im neumožnili získať vízum. Borrell nad tým vyjadril poľutovanie a adresoval ostrú kritiku kubánskemu kabinetu. V mene kubánskych žien pred EP prehovorila Blanca Reyesová, manželka politicky prenasledovaného kubánskeho básnika Raúla Riveru žijúca v Madride, ktorá prečítala ich ďakovný list. Takisto parlamentu adresovala ich žiadosť, aby im prišli ocenenie odovzdať osobne a mohli sa tak oboznámiť s podmienkami, v akých žijú.
Druhou ocenenou je nigérijská právnička a bojovníčka za ľudské práva Hauwa Ibrahimová obhajujúca ženy a mladých ľudí odsúdených v procesoch podľa islamského zákona šariát na smrť ukameňovaním alebo odseknutím končatín. V ďakovnom prejave oboznámila poslancov so svojimi snahami a úspechmi dosiahnutými s pomocou kanadských a francúzskych právnikov v boji proti trestom udeľovaným v Nigérii.
Ocenenie tento rok získala aj novinárska organizácia Reportéri bez hraníc bojujúca za slobodu tlače na celom svete. Cena Andreja Sacharova za slobodu myslenia dotovaná čiastkou 50 000 eur sa udeľuje každoročne od roku 1988. Cena nesie meno bývalého sovietskeho disidenta, ktorý bol objaviteľom vodíkovej bomby a snažil sa o zvyšovanie povedomia ľudí o jadrovom zbrojení. EP ju udeľuje osobám alebo organizáciám, ktoré významne prispeli k boju za ľudské práva. Druhý rok po založení, v roku 1989, získal toto ocenenie Alexander Dubček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.