Generálny pardon, ktorým by sa odpustili likvidačné sankcie z nedoplatkov koncesionárskych poplatkov, navrhuje vo svojej novele poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. Reaguje na stav, keď STV a Sro pristúpili k vymáhaniu nedoplatkov od fyzických a právnických osôb v niekoľkomiliónových sumách. Poplatky sú totiž dnes 40 korún za rozhlas a 100 korún za televíziu, za meškanie zaplatia fyzické osoby päťtisíc za každý mesiac a právnické osoby 15-tisíc korún mesačne za každý prijímač. Pri omeškaní platieb rozhlasu tak má obyčajná domácnosť zaplatiť mesačnú sankciu v hodnote 125-násobku poplatku, u televízie je to 50-násobok poplatku. Za rok neplatenia sa pokuta môže vyšplhať až na 60-tisíc korún, pre právnické osoby je to aspoň trojnásobok. Podľa Galbavého si obe médiá vo viacerých prípadochzanedbali povinnosti upozorniť a vyzvať neplatičov na zaplatenie v primeranej lehote.
Nezávislý Branislav Opaterný v druhej novele navrhuje znížiť sankcie za meškanie s platením. Podľa Opaterného by sa mal namiesto penále uzákoniť sankčný úrok ako v prípade nezaplatenia daní. Jeho výška by bola rovná štvornásobku základnej úrokovej sadzby NBS. Rovnaký systém presadzuje aj Galbavý, navrhuje však hodnotu úroku z omeškania rovnú dvojnásobku základnej úrokovej sadzby NBS.
Tretí návrh vypracovali poslanci Smeru-SD. Dušan Jarjabek, Renáta Zmajkovičová a Dušan Čaplovič presadzujú, aby sa definovala horná hranica poplatku za omeškanie, a to vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy v prípade fyzických osôb a dvadsaťnásobku priemernej mesačnej mzdy u právnických osôb. Zároveň by STV a SRo nemohli odpredať pohľadávky voči koncesionárom tretím osobám. K sankciám za omeškanie by oba subjekty mohli pristúpiť až po 30 dňoch od doručenia výzvy na zaplatenie, keď ju dlžník nezaplatí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.