Bruseli pred začiatkom dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa venuje finančnej perspektíve Európskej únie na roky 2007
Slovensko sa bude na summite podľa slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu snažiť o zlepšenia návrhu rozpočtu, ktoré by umožnili rýchlejšie dobiehať Európu, ako aj o možnosť navýšenia finančných prostriedkov pre nové členské krajiny. Rovnako sa chce snažiť o prípadné navýšenie kompenzácií za odstavenie elektrárne Jaslovské Bohunice. Dzurinda pripomenul, že kľúčovú prioritu, ktorou bolo zavedenie DPH ako oprávnenej položky pri projektoch, sa podarilo presadiť, takisto ako aj zmenu výšky spolufinancovania zo strany EÚ na 85 percent, či zmenu pravidla N+2 na N+3 pre kohéznu politiku.
V rámci krajín V4 je mu najbližšie stanovisko českého premiéra Jiřího Paroubka, ktorý je pripravený prijať britský návrh, z krajín Beneluxu je to názor holandského premiéra Jana Petra Balkenendeho. Maďarsko sa na rozdiel od Dzurindu snažilo poukazovať skôr na rozdiely v rámci V4 než na body, ktoré tieto krajiny v otázke rozpočtu spájajú. Najodlišnejšie je stanovisko Poľska. Dzurinda však pripomenul, že nedosiahnutie dohody nič neprinesie. "Ak sa nám nepodarí dohodnúť, tak sa oberieme o násobné čerpanie peňazí v roku 2007 oproti súčasnosti. Aj Poľsko, ak sa dohodneme čo len na tejto báze, bude môcť čerpať od roku 2007 trikrát toľko peňazí ako doposiaľ, čiže rozprávať o nejakej nesolidarite alebo absencii solidarity, nie je namieste ani na Slovensku, ani v Poľsku, ani v iných krajinách," zdôraznil Dzurinda.
Britský návrh rozpočtu Európskej únie obsahuje zrejmé technické chyby týkajúce sa stámiliónov eur, čo by mohlo skomplikovať rokovania na summite v Bruseli. Oznámila to včera Európska komisia. Britské predsedníctvo podľa všetkého použilo pri kalkulácii regionálnej pomoci pre niektoré krajiny metódu odlišnú od záväzného systému EK, uviedla komisárka EÚ pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.