sa zistila súvislosť medzi tzv. typom správania A a B a výskytom srdcových chorôb, najmä infarktu myokardu. Ukázalo sa, že viac sú ohrození ľudia s typom A. Ide o ľudí s mimoriadne silnou motiváciou smerujúcou k dosiahnutiu výkonu napriek stresujúcim časovým a situačným podmienkam. Správanie typu B charakterizuje relatívny odstup od stresu, pokoj a väčšia miera rozvahy.
Čím to je, že niektorí ľudia s typom A, ktorí by mali mať väčšie srdcové ťažkosti nevykazujú vyššiu mieru chorobnosti a sú relatívne zdraví? Odpoveď na túto otázku treba hľadať v tzv. "pevnosti" charakteru. Pojmom "pevnosť" charakteru označujeme osobnostný rys, ktorého základnými zložkami sú oddanosť veci, ovládanie a chápanie úloh ako výzvy. Človek s "pevným" charakterom je osobnosťou odolnou voči tlaku a vonkajším vplyvom, berie veci vážne, je zdatný, stály, odvážny a smelý, do určitej miery nezmar.
Výskumy ukázali, že typ správania A a B a pevnosť osobnosti sú do značnej miery na sebe nezávislé charakteristiky, čiže je možné uvažovať o ich kombinácii ako o špecifickom obraze osobnosti. Podľa toho osoby so správaním typu A vykazujú podstatne horší zdravotný stav, ak sa dostanú do záťažových situácií v práci, aj v osobnom živote, ak je táto charakteristika kombinovaná s nižšou mierou pevnosti. Osoby s vyššou mierou pevnosti majú lepšie zdravotné charakteristiky pri nižšej, aj pri vyššej záťaži. Pomerne najlepšie výsledky z hľadiska zdravia sa dosahujú tam, kde celkový stres bol relatívne najnižší, miera pevnosti osobnosti najvyššia a typ správania A mal nižšiu úroveň.
Tieto výsledky štúdií by mohli pomôcť vyhľadávať rizikové osoby a tiež opačne - tých druhých by sa dalo ubezpečiť, že z hľadiska týchto charakteristík môžu byť pomerne pokojní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.