Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Svatoš s dvoma gólmi, premiérový zásah Surového

New York (TASR+SITA) - Z piatich slovenských hokejistov sa v zámorskej NHL v noci na sobotu presadili v normálnom hracom čase len pittsburghskí

tučniaci Žigmund Pállfy (1+0) s Tomášom Surovým (0+1), pričom líder Los Angeles Pavol Demitra rozhodol o výhre kráľov v Anaheime po samostatných nájazdoch. Pálffy zaznamenal svoj 11. gól, Surový svoj prvý bod v sezóne za asistenciu, avšak Pittsburgh napokon prehral s Buffalom 3:4 Úspešná dorážka Chrisa Druryho v predĺžení duelu Pittsburgh - Buffalo (3:4 pp) pokazila premiéru na striedačke Penguins koučovi Michelovi Therrienovi. Brankár Martin Biron vychytal svojmu tímu už 12. víťazstvo v rade, čím opäť natiahol klubový rekord. Po štvorzápasovej pauze zavinenej zranením slabín sa vrátil do kádra tučniakov Žigmund Pálffy a po boku supertalentovaného Sidneyho Crosbyho a kapitána Maria Lemieuxa sa hneď gólovo presadil, keď jeho presne mierenú strelu chytil Biron už za bránkovou čiarou. Hlavný arbiter uznal skúsenému slovenskému krídelníkovi 11. gól sezóny až po porade s videorozhodcom. Úspešne realizovaný samostatný nájazd Pavla Demitru rozhodol o víťazstve kráľov z LA na ľade mestského rivala Anaheimu. Najproduktívnejší hráč Kings opäť dokázal, že v rozstrele sa cíti ako ryba vo vode. "Samostatné nájazdy sú absolútne odlišnou časťou zápasu," tvrdí dubnický rodák s vynikajúcou palicovou technikou, ktorý mal rozhodnutie na hokejke 33 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Vtedy ešte Giguera neprekonal. "V riadnej hracej dobe človek musí pri sóle konať rýchlo. Ale v 'shootoute' si sám zvolím, akou rýchlosťou sa vydám na brankára a nemusím sa pritom obávať, že ma zozadu niekto narazí. Predviedol som svoj osvedčený kúsok, aký používam v rozstreloch a zatiaľ mi vychádza," dodal Demitra, ktorý nedávno podobným blafákom rozhodol rozstrel LA - Nashville . Najlepší slovenský hokejista minulej sezóny Ľubomír Višňovský si pripísal asistenciu pri trefe Dustina Browna.

V noci na nedeľu boli ďalšie predstavenia za účasti 21 Slovákov. Z nich sa najviac darilo talentovanému krídelníkovi Colorada Marekovi Svatošovi, ktorý strelil v dueli proti Islanders dva góly, ani tie však napokon Avalanche na zisk čo i len bodu v New Yorku nestačili. Dvojbodovým ziskom sa môže pochváliť i Tomáš Surový z Pittsburghu, aj napriek jeho premiérového sezónneho gólu a asistencii sa však Pittsburghu nepodarilo vrátiť Buffalu tesnú prehru z piatka a podľahol svojmu súperovi navlas rovnakým výsledkom . Na víťazstve Los Angeles nad Phoenixom v pomere 4:1 sa podieľala štyrmi bodmi elitná dvojica Pavol Demitra (1+1) a Ľubomír Višňovský (0+2).

Králi z Los Angeles aj zásluhou neudržateľnosti slovenskej dvojice Pavol Demitra a Ľubomír Višňovský skrotili kojotov z Phoenixu. Demitra najprv v záverečnej minúte úvodného dejstva otvoril účet stretnutia, Višňovský mal prsty vo víťaznom zásahu Joa Corva a osvedčená spolupráca oboch slávila úspech v 53. minúte, keď sa po ich biliarde strelecky presadil po 13-zápasovej odmlke skúsený harcovník Craig Conroy. Na hosťujúcej striedačke chýbal legendárny Wayne Gretzky, ktorý len pár hodín pred úvodným buly odletel za chorou matkou. Jediný gól hostí vypracoval so šiestimi streleckými pokusmi najagilnejší muž duelu Ladislav Nagy. Stíhaciu jazdu za Calderovou trofejou pre najlepšieho nováčika sezóny okorenil dravý útočník Colorada Marek Svatoš v dueli s New Yorkom Islanders dvoma efektnými gólmi, ani tie však neodvrátili tesnú prehru. Ostrovania, za ktorých sa do streleckej listiny raz zapísal i kapitán slovenskej reprezentácie Miroslav Šatan, tak pripravili lavínam tretiu prehru v rade za sebou. Po piatom inkasovanom góle stiahol kouč Colorada Bob Hartley z ľadu nevyrovnaného švajčiarskeho gólmana Davida Aebischera a do svätyne hostí poslal na záverečnú štvrťhodinku Petra Budaja.

Atlanta sa doma vytrápila s Floridou. Víťazný Kovaľčukov gól nesie i slovenskú pečať, pretože padol po úniku, ktorému predchádzala výstavná kombinácia Ronalda Petrovického s centrom Markom Savardom. Smola sa v stretnutí lepila na päty ďalšiemu z podtatranskej partie v tíme Thrashers Mariánovi Hossovi, ktorému nevychádzala streľba a nadôvažok nepremenil v úvode trestné strieľanie.

Výsledky - sobota: PITTSBURGH - BUFFALO 3:4 pp (0:0, 2:3, 1:0 - 0:1), góly: 24. Oulellet (Recchi, Christensen), 38. Malone (SUROVÝ, Whitney), 58. PÁLFFY (Crosby, Lemieux) - 22. Briere (Drury, Kotalík), 29. Hecht (McKee), 40. Kotalík (Campbell, Drury), 62. Drury (Briere, Kotalík). CHICAGO - ST.LOUIS 5:1 (2:0, 1:1, 2:0), 9. Hilbert (Bourque, Dowd), 19. Lapointe (Calder, Bell), 37. Bell (Babchuck, Lapointe), 59. Vorobiev (Arnason), 60. Dowd (Hilbert, Bourque) - 31. McAmmond (Gamache, Bacashihua). ANAHEIM - LOS ANGELES 3:4 pp a sn (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, 0:1), 20. Sýkora (McDonald, Beauchemin), 22. Marchant (Lupul, Kunitz), 30. Lupul (Konopka, R. Niedermayer) - 8. Armstrong (Frolov, Norström), 16. Dustin Brown (E. Belanger, VIŠŇOVSKÝ), 46. Kaňko (Guiliano). Pavol Demitra premenil rozhodujúci samostatný nájazd. SAN JOSE - WASHINGTON 4:1 (2:0, 1:0, 1:1), 13. Cheechoo (J. Thornton, S. Thornton), 17. J. Thornton (S. Thornton, Preissing), 23. Michálek (Langfeld, Goc), 56. McCauley (Marleau, Stevenson) - 49. Clymer (Morrison, Sutherby).

Nedeľa: NY ISLANDERS COLORADO 5:4 (2:0, 2:2, 1:2), 3. Hamilton (Godard, Sopel), 12. Asham (Jašin, Sopel), 25. ŠATAN (Asham), 27. Parrish (Smith, Weinhandl), 45. Campoli (Martínek, York) 27. Liles (Brunette, Hejduk), 33. SVATOŠ (Liles, Aebischer), 53. Tanguay (Väänänen, Brisebois), 58. SVATOŠ (Tanguay, Clark).

BUFFALO PITTSBURGH 4:3 (3:1, 1:0, 0:2), 4. Mair (Afinogenov, Roy), 7. Afinogenov (Connolly, Lydman), 19. Pominville (Afinogenov, Roy), 36. Drury (Connolly, Kotalík) 11. Crosby (Malone, Melichar), 41. Ouellet (SUROVÝ, Gončar), 50. SUROVÝ (Whitney, Ouellet). LOS ANGELES PHOENIX 4:1 (1:0, 1:1, 2:0), 20. DEMITRA (Conroy), 31. Corvo (Conroy, VIŠŇOVSKÝ), 50. Cammaleri (Miller, Giuliano), 53. Conroy (DEMITRA, VIŠŇOVSKÝ) 30. Mara (NAGY, Comrie). OTTAWA TORONTO 8:2 (1:1, 3:0, 4:1), 19. Heatley (Alfredsson, Spezza), 28. Fisher (Smolinski, Phillips), 32. Redden (Alfredsson, Heatley), 38. Spezza (MESZÁROŠ, Pothier), 46. Smolinski, 54. Alfredsson (Spezza, Redden), 55. Vermette (Kelly, Pothier), 60. Kelly (Vermette, Redden) 5. Czerkawski (McCabe, Sundin), 46. McCabe.

ST. LOUIS PHILADELPHIA 2:5 (0:1, 2:3, 0:1), 26. Downey (Hoggan), 37. Young (Weinrich, Gamache) 19. Knuble (Forsberg, Kapanen), 26. Umberger (Sim, Eager), 27. Knuble (Forsberg, Kapanen), 28. Umberger (Eager, Sim), 60. RADIVOJEVIČ (Savage, Therien). MINNESOTA MONTREAL 4:3 po predĺžení (1:2, 1:0, 1:1 1:0), 15. Rolston (Bouchard, Kuba), 28. White (Rolston, Bouchard), 55. Rolston (Daigle, Robitaille), 64. Foster (Rolston, Bouchard) 1. Markov, 18. ZEDNÍK (Rivet, Koivu), 45. Ryder (Bulis, Ribeiro). ATLANTA FLORIDA 2:1 (0:0, 0:1, 2:0), 46. Slater (Aubin, Mellanby), 46. Kovaľčuk (Savard, PETROVICKÝ) 36. Horton (Jokinen). NASHVILLE COLUMBUS 7:3 (0:1, 6:1, 1:1), 21. Tootoo (Hamhuis), 27. Beech (Sullivan, Kariya), 30. Židlický (Beech, Upshall), 34. Sullivan (Židlický, Hamhuis), 36. Perreault (Erat, Timonen), 40. Smithson (Hordichuk, Tootoo), 48. Hordichuk (Hamhuis) - 13. Nash (Výborný, Westcott), 27. Hrdina (Letowski), 55. Výborný. CAROLINA NEW JERSEY 4:1 (1:0, 0:1, 3:0), 9. Brind¤Amour (Stillman, Williams), 42. Larose (Whitney, Cullen), 43. Staal (Stillman, Cole), 56. Cole (Stillman, Cole) 32. Suglobov (Langenbrunner, Gionta). TAMPA BAY DETROIT 3:6 (1:1, 2:2, 0:3), 5. DiMaio (Modin, Prospal), 24. Andreychuk (Kubina, Richards), 29. Craig (Sarich, DiMaio) 6. Dacjuk (Lidström, Lilja), 27. Franzén (Draper, Wooley), 39. Wooley (Williams, Draper), 43. Samuelsson (Lidström, Wooley), 43. Dacjuk (Shanahan, Rivers), 50. Shanahan (Zetterberg, Dacjuk). CALGARY BOSTON 3:0 (3:0, 0:0, 0:0), 4. Phaneuf (Ference, Huselius), 4. Amonte (Lombardi, Kobasew), 5. Yelle (Kiprusoff).

VANCOUVER EDMONTON 4:5 po predĺžení (2:1, 2:1, 0:2 0:1), 4. Cooke (Park, Kesler), 8. Bertuzzi (McCarthy, Morrison), 29. Bertuzzi (Näslund, Jovanovski), 30. Carter (Sedin, Öhlund) 13. Smyth (Hemský, Stoll), 28. Hemský (Pronger, Stoll), 44. Reasoner (Pisani, Bergeron), 53. Horcoff (Moreau, Uľanov), 65. Peca (Hemský).

P. BUDAJ (Colorado)11587:592591,02 2,55

Zápasy, odchytané minúty, inkasované góly, percentuálna úspešnosť, priemer inkasovaných gólov na zápas.

4. Colorado3216133121:10935

5. Minnesota 32 13 15 4 84:80 30

Pacifická divízia

1. Los Angeles3420131115:9741

2. Dallas29208199:8041

3. Phoenix331615291:8834

4. Anaheim331413690:9034

5. San Jose301412492:9632

Poznámka: Za víťazstvo v riadnom hracom čase aj po predĺžení, resp. po sam. nájazdoch sú dva body, za prehru po predĺžení, resp. po samostatných nájazdoch je jeden bod.