rokovaní a opakovanom hlasovaní.
Na rozhodnutie bolo treba tri pätiny hlasov. Za fúziu s SDKÚ hlasovalo 102 delegátov, proti 60 a šiesti sa zdržali. Predseda Ľudovít Kaník potreboval na víťazstvo minimálne 101 hlasov. Výsledok označil za výrazné víťazstvo fúzistov.
Niektorí košickí delegáti krátko po verdikte volebnej komisie namietali regulárnosť hlasovania a argumentovali, že časť delegátov nehlasovala hlasovacími lístkami, ale menovkami. Kaník je presvedčený, že výsledok je platný a de facto ho podporil aj jeho odporca, prvý podpredseda DS Braňo Hochel.
Atmosféra na kongrese bola napätá od začiatku. Piatkové husté sneženie znemožnilo príchod desiatkam delegátov z Prešovského a Košického kraja. Predstavitelia fúzie aj antifúzisti horúčkovito počítali a zhodne tvrdili, že na kongres neprišli práve prívrženci ich tábora.
Skutočný chaos však nastal až pri historickom hlasovaní o zániku strany. Po prvom spočítaní hlasov zistili, že ich je viac ako prezentovaných delegátov. Hlasovanie sa podarilo až na druhý raz a skončilo sa tesným víťazstvom Kaníkových prívržencov. O definitívnom zlúčení strán rozhodne až kongres SDKÚ, o ktorého výsledku však niet pochýb.
"Rozhodnutie nemusí byť najšťastnejšie pre pravicu. Odporcov zlúčenia je v strane viac a o ďalšom postupe sa rozhodneme až po súhlase SDKÚ. Zatiaľ pre nás platí uznesenie kongresu," povedal Hochel.
Hochel, ktorý bol od začiatku proti fúzii s SDKÚ, pripustil, že časť ľudí uvažuje aj o založení novej strany, ale myslí si, že prichádzajú do úvahy aj iné možnosti, napríklad vstup do iných strán. Bližšie ich však nešpecifikoval.
Kaník je presvedčený, že strana rozhodnutím kongresu nezanikla, naopak, že po zlúčení s SDKÚ bude môcť efektívnejšie presadzovať svoj program v SDKÚ-DS. "Rozhodnutie neznamená ukončenie, ale pokračovanie činnosti Demokratickej strany v novej podobe. Spolupráca vytvára silnejší politický subjekt, ktorý má väčšie šance vplyvnejšie presadzovať program," vyhlásil.
Hochel však odhaduje, že do SDKÚ prejde iba okolo 500 z 1700 evidovaných členov strany. Na pôde strany už pred kongresom vznikla platforma zástancov myšlienky zachovania DS.
Otvorenou otázkou stále zostáva vlastníctvo názvu a značky Demokratickej strany, s ktorou Kaník chce vstúpiť do SDKÚ. Predseda tvrdí, že patria strane, a nie jednotlivcom. Pripustil však, že na Úrade priemyselného vlastníctva evidujú žiadosť jedného z členov o registráciu názvu, ale podľa neho "je to snaha o privlastnenie si cudzieho majetku".
Ešte pred hlasovaním Kaník predstavil delegátom svoju víziu pokračovania DS v silnejšom pravicovom zoskupení, ktoré by malo uspieť v boji proti Ficovmu Smeru, ale stáť aj proti nastoleniu politického katolicizmu. "Kresťanstvo nedovoľuje nám ani nikomu, aby sme ním riadili celú spoločnosť," vyhlásil Kaník.
Daniel VRAŽDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.