Hossovcom vyšla v Piešťanoch obhajoba

Sportnet|19. dec 2005 o 00:00

Piešťany (TASR+SITA) - Slovenskí hokejoví reprezentanti zdolali vo svojom poslednom vystúpení na Loto Cupe v Piešťanoch tím Kanady 6:4 a stali sa

celkovými víťazmi turnaja. Zverenci trénera Františka Hossu viedli už po prvej tretine gólmi Somíka a Bartečka 2:0, v druhej časti svoj náskok ešte zvýšili a hoci nezlomný súper v záverečnom dejstve dvoma rýchlymi zásahmi znížil na rozdiel jedného gólu, výhru si už domáci tím z rúk nepustil. Do prázdnej bránky pečatil triumf svojho mužstva Bartečko. Slováci si tak v siedmom ročníku turnaja pripísali na svoje konto šiesty triumf a obhájili tak minuloročný triumf. V sedemročnej histórii podujatia ide o šieste víťazstvo Slovákov, raz sa tešila Kanada. Ako víťazný tím zinkasovali naši prémiu 25 000 švajčiarskych frankov. Druhým v konečnej tabuľke Švajčiarom patrí finančná odmena 15 000 a tretí Kanaďania získali 10 000 CHF. Na poslednom štvrtom mieste skončilo Lotyšsko. Švajčiarsko ako najslušnejší tím na turnaji získal Pohár fair-play.

Slovensko - Kanada 6:4 (2:0, 3:2, 1:2)

V slovenskej bránke dostal v rozhodujúcom súboji príležitosť opäť Križan, v štvrtom útoku sa premiérovo zapojil do hry Húževka, naopak v zostave chýbal Országh, ktorý po dohode s trénerom Hossom odohral iba dva zápasy. V prvej tretine si domáci tím dokázal vytvoriť miernu hernú prevahu, ktorú vyjadril dvoma gólmi. V 7. minúte Jarolínovu prihrávku od mantinelu využil po ukážkovom bekhendovom blafáku Somík a o osem minút neskôr si Bartečko nakorčuľoval do útočného pásma a kanadský brankár Smith jeho strelu neudržal. Javorové listy sa pokúšali o častú streľbu, no všetky ich pokusy končili na pozornom Križanovi. Aj v druhej tretine videl zaplnený piešťanský štadión aktivitu najmä na domácich hokejkách. Kanaďania vedomí si náskoku súpera otvorili hru, čím vytvorili domácemu tímu živnú pôdu na viaceré brejky. V 22. minúte Jarolín spomedzi kruhov ešte nedal, no následne Podkonického pas využil na strelenie tretieho slovenského gólu Zálešák. V rýchlom slede Lažovu strelu vytlačil Smith na bočnú konštrukciu, po Podkonického pokuse Vaic nedokázal trafiť odkrytú bránku, skvelú slovenskú desaťminútovku stopol až Sarault, ktorý sa pustil do Somíka. Štvrtýkrát si diváci, ktorí vytvorili dobrú atmosféru, zakričali gól v 35. minúte, keď Štrbák usmernil po nádhernej presilovkovej kombinácii puk do odkrytej kanadskej svätyne. Slovákov však akoby jasný náskok uspokojil a nezlomného súpera vrátil do hry dvoma rýchlim gólmi Bolibruck a Reid. Hossovcov musel ukľudňovať Zálešák, ktorý dorazil do bránky strelu Jarolína. Gólová úroda sa nezastavila ani v záverečnej tretine. Neistého Smitha nahradil v kanadskej bránke skúsenejší Hirsch, tréner Marc Habscheid popremiešal útočné formácie a tieto ťahy priniesli úspech. Sarault v oslabení a Murphy delovkou pri vylúčení Jarolína znížili na rozdiel jedného gólu. Z jasného zápasu bola zrazu dráma. Križan musel ratovať pri šanci agilného Saraulta, na druhej strane nepochodili Somík s Gronom. V závere si nervy neudržal na uzde York a putoval predčasne pod sprchy. Tesný náskok však Slováci udržali a Bartečko do opustenej kanadskej bránky pridal šiesty zásah.

Góly: 7. Somík (Jarolín), 15. Bartečko (Bartek, Kapuš), 24. Zálešák (Podkonický, Vaic), 35. Štrbák (Zálešák, Podkonický), 38. Zálešák (Jarolín, Graňák), 60. Bartečko (Kapuš, Somík) - 35. Bolibruck, 37. Reid, 41. Sarault, 46. Murphy. Rozhodcovia: J. Konc - Mášik, Pavlovič, vylúčenia: 6:9 na 2 min, naviac Alston 10 min za narazenie zozadu, Bolibruck 10 min za nešportové správanie, York (všetci Kan.) 5+10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:1, 3000 divákov. Slovensko: Križan - Čierny, Obšut, Milo, Štrbák, Graňák, Stehlík, Podhradský, Starosta - Bartek, Kapuš, Bartečko - Vaic, Podkonický, Zálešák - Lažo, Jarolín, Somík - Chrenko, Húževka, Gron.

Kanada: Smith (41. Hirsch) - York, Kinch, Murphy, Bonni, Blanchard, Bolibruck - Holden, Krog, Sarault - M. Kariya, Metropolit, Rolston - S. Kariya, Reid, Gardner - Meier, Larose, Perrin.

Mienka trénera

František Hossa ( SR): "Som rád, že sme obhájili prvenstvo na turnaji. Zápas bol zaujímavý, padlo veľa gólov a diváci sa mali načo dívať. V závere to bolo na ľade dosť nervózne, ale to už patrí k hokeju."

Marc Habscheid (Kanada): "Musel to byť pre fanúšikov vzrušujúci zápas. Videli desať gólov a zvrat z 0:4 na 4:5. Dokázali sme sa vrátiť do hry, tvrdo sme bojovali. Chceli sme zápas i turnaj veľmi vyhrať, žiaľ, nepodarilo sa to."

ZOSTÁVAJÚCI VÝSLEDOK

Švajčiarsko - Lotyšsko 4:1 (1:0, 2:0, 1:1), 37., 42. Plüss, 8. Lemm, 24. Rüthemann - 56. Tambijevs. Rozhodovali: Lauff - Halecký, Tvrdoň, vylúčení: 1:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 110 divákov.

1. SLOVENSKO32010110:77

2. Švajčiarsko3200018:46

3. Kanada21000210:123

4. Lotyšsko3001026:111

(Počet zápasov, výhier v riadnej hracej dobe (3 body), výhier po predĺžení, respektíve samostatných nájazdoch (2 body), remíz (1 bod), prehier po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch (1 bod), prehier v riadnej hracej dobe (0 bodov)).