bývalého šéfa slovenskej časti nemeckej protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského. "Historik nie je sudca, ani právnik ani obhajca," zdôraznil Kamenec.
Podľa jeho slov však ide o zodpovednosť a tá jednoznačne bola. "Tým, že niekto v tomto období vstúpil do jednotiek, ktoré sa zúčastňovali na vraždení civilov, tá zodpovednosť existuje. Tým skôr, že Nižňanský bol veliteľom slovenskej roty nemeckej protipartizánskej jednotky Edelweiss," zdôraznil Kamenec. Ako historika ho zaujímajú v tomto ohľade aj odpovede na otázky, kto a prečo tento proces v Nemecku začal tak neskoro, alebo ako je možné, že Nižňanský dlhé roky pracoval v rozhlasovej stanici Slobodná Európa financovanej Spojenými štátmi americkými, ktoré boli dôležitou zložkou protihitlerovskej koalície. Viac ako proces celú kauzu Ladislava Nižňanského objasní ďalší historický výskum, dodal.
Riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Ján Stanislav, ktorý bol pred súdom v Mníchove vypovedať aj ako svedok, uviedol, že súd upozorňoval na potrebu preštudovať archívne materiály v USA a v archívoch NKVD v Rusku. Nevie však, či a aké materiály nakoniec nemecký súd získal. Stanislav dodal, že on pracoval len s archívnymi materiálmi z územia Československa a z nich nie je zrejmé, či sa Nižňanský bezprostredne podieľal na vraždách a vypaľovaní.
Slovenský oddiel bol síce najpočetnejšou časťou Edelweiss, ale neznamená to, že bol z hľadiska rozširovania smrti a vypaľovaní obcí najúčinnejším nástrojom, zdôraznil. Stanislav dodal, že nemá záujem ako historik vylepšovať pohľad na Slovákov v tejto jednotke, ale zdôraznil, že súdy v minulosti nediferencovali, ktorý oddiel čo robil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.