rokov pracuje táto firma na zdokonaľovaní svojho humanoidného robota, nazvaného ASIMO. Prívlastok humanoidný znamená, že ide o roboty, ktoré na rozdiel od priemyselných robotov, používaných napríklad na montážne a lakovacie práce svojím vzhľadom a spôsobom činnosti pripomínajú človeka. Nedávno predstavila firma Honda najnovšiu verziu svojho humanoidného robota ASIMO. Inovovaný robot ASIMO môže vykonávať rôzne úlohy v bežnom prostredí a vyznačuje sa zlepšenými fyzickými schopnosťami. ASIMO môže teraz preberať od ľudí rôzne predmety, alebo ľuďom predmety odovzdávať, a môže sa držať s "ľudským" partnerom za ruku a kráčať s ním. Novou funkciou robota je, že môže tlačiť pred sebou nákupný či iný vozík. Novinkou je tiež to, že robot môže teraz bežať rýchlosťou až 6 km/h, zatiaľ čo doterajšia verzia dosahovala rýchlosť len 3 km/h. Treba zdôrazniť, že hovoríme o behu a nie o chôdzi. Aký je základný rozdiel medzi chôdzou a behom určite viete, ale pre istotu to môžeme uviesť: pri chôdzi spočíva vždy aspoň jedna noha na zemi, zatiaľ čo pri behu sú krátku chvíľu obe nohy vo vzduchu. V porovnaní s človekom síce robot ASIMO "letí" vzduchom len kratučkú dobu, ale táto doba sa postupne predlžuje. Zatiaľ čo predchádzajúca verzia robota strávila počas behu pri každom kroku vo vzduchu len päť stotín sekundy, najnovšia verzia sa zeme nedotýka už osem stotín sekundy. Počas doby, po ktorú sú obe nohy robota vo vzduchu, sa robot posunie dopredu o 50 mm. Normálna rýchlosť chôdze robota bola zvýšená z 2,5 km/h na 2,7 km/h. Konštruktéri podstatne zlepšili schopnosť robota bežať takpovediac dookola. Hlavný problém pri zatáčaní počas behu spočíva v tom, že odstredivá sila sa snaží robot preklopiť smerom von zo zákruty. Človek tento klopivý moment kompenzuje naklonením tela do vnútra zatáčky, robot to však (zatiaľ) urobiť nevie. Vývojoví pracovníci firmy Honda vyriešili tento problém tak, že pri behu v zatáčke sa posúva ťažisko vnútri robota smerom do stredu zatáčky. ASIMO dokáže bežať po kruhovej dráhe s polomerom 2,5 rýchlosťou 5 km/h. Robot ASIMO môže nosiť predmety hmotnosti 1 kg rýchlosťou 1,6 km/h. Svoje okolie "vníma" robot prostredníctvom vizuálnych snímačov, ultrazvukového snímača, snímačov dotyku s podlahou i prostredníctvom špeciálnej komunikačnej karty, ktorú má osoba, s ktorou robot bude interagovať. Koordinovaným použitím kamier v očiach robota a snímačov sily v zápästiach môže robot prijímať alebo odovzdávať predmety. Snímače sily umožňujú, aby robot niekoho držal za ruku a kráčal synchrónne so svojím sprievodcom. Robot ASIMO je vysoký 130 cm a jeho hmotnosť je 54 kg. O vysokých pohybových schopnostiach robota svedčí to, že má až 34 tzv. stupňov voľnosti.
Cieľom výskumného a vývojového tímu firmy Honda je vyvinúť skutočne užitočný humanoidný robot, ktorý by sa vyznačoval vysokou "inteligenciou" a dobrými fyzickými schopnosťami.
Možno raz bude takýto robot schopný servírovať aj vianočnú večeru zatiaľ si ju však musíte na slávnostný stôl doniesť sami.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.