militantov, informovala agentúra Reuters. K prepusteniu oboch cudzincov došlo asi po ôsmich hodinách na intervenciu poslanca Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP), ktoré sa prihlásilo k únosu.
Predstavitelia politického krídla organizácie únos odsúdili ako čin jednotlivcov. Militanti z PFLP oznámili, že cieľom akcie bolo vyvinúť tlak na palestínsku správu ohľadne prepustenia ich vodcov, väznených pod americkým a britským dozorom v Jerichu kvôli atentátu na izraelského ministra z roku 2001. Podľa PFLP bol únos odkazom určeným "v prvom rade palestínskej správe a v druhom rade sionistom a americkým a britským nepriateľom," a nebol namierený proti národom unesených mužov. Úrady identifikovali unesených mužov ako riaditeľa Americkej školy v Gaze, Holanďana Hendrika Taatgena a jeho zástupcu Austrálčana Briana Ambrosia.
Štyria maskovaní a ozbrojení muži zastavili ich auto na ulici v meste Gaza a odviezli na neznáme miesto. Únos je prejavom rastúcej nezákonnosti v pásme Gazy po izraelskom odsune z oblasti, s ktorou sa snaží zápasiť palestínsky prezident Mahmúd Abbás pred januárovými parlamentnými voľbami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.