návrhy smerníc. V dokumente komisia zdôrazňuje, že v dôsledku demografických zmien v Európskej únii možno po roku 2010 očakávať celkový pokles zamestnanosti. Pri zachovaní súčasného prílevu imigrantov nastane v rokoch 2010
Nedostatok robotníkov je badateľný v niektorých sektoroch už teraz a bude sa naďalej zvyšovať. Podľa dlhodobých prognóz Eurostatu bude narastať počet obyvateľov únie do roku 2025 prevažne vďaka migrácii, keďže od roku 2010 bude mortalita vyššia ako natalita. Celkové starnutie obyvateľstva a jeho dopad na pracovný trh nepocítia naraz vo všetkých štátoch, bude to však všeobecný trend. Prisťahovalci predstavovali 1. januára 2004 asi 3,5 percenta celkového obyvateľstva únie. V minulom roku nastal nárast populácie únie o 2,3 milióna, pričom z 80 percent sa na ňom podieľali prisťahovalci. Včera predložený plán komisie preto stanovuje tzv. cestovnú mapu pre obdobie 2006-09 a obsahuje zoznam aktivít a legislatívnych iniciatív, ktoré má komisia v úmysle uskutočniť pre rozvoj legálnej prisťahovaleckej politiky únie.
Počet povolení na pobyt a pracovných povolení zostane aj naďalej v kompetencii jednotlivých členských štátov, no komisia predloží v roku 2007 sériu návrhov týkajúcich sa všeobecných podmienok vstupu a pobytu pre občanov tretích krajín. Ešte v tom istom roku by sa návrhy mali prerokovať s členskými štátmi. Takisto by sa mala preskúmať možnosť udeľovania pracovného povolenia pre vysokokvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie, ktoré by vydal jeden štát, no bolo by platné pre celú úniu - tzv. európska zelená karta. EK chce tiež navrhnúť kroky vedúce k zlepšeniu výmeny informácií v oblasti imigrácie, vrátane zriadenia imigračného portálu EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.