skupiny tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované, a varovali, že ak sa nevyhovie ich žiadosti, budú bojkotovať nový parlament.
"Uskutočnilo sa stretnutie... a všetci sme sa rozhodli odmietnuť výsledky volieb," povedal pre tlačovú agentúru Reuters Sáir an-Nakíb, poradca sekulárneho bývalého premiéra Ijáda Alláwího. "Chceme, aby bola rozpustená volebná komisia a opakovali sa voľby. Ak to bude potrebné, vyjdeme do ulíc. Môžeme sa uchýliť aj k možnosti, že neobsadíme svoje miesta v novom parlamente, takže akákoľvek nová vláda nebude legitímna," uviedol Nakíb. Na iniciatíve sa podieľajú predstavitelia troch významných politických blokov - Zjednoteného irackého frontu, Frontu irackej dohody a Irackého národného zoznamu, ako aj niekoľkých ďalších skupín. Ako uviedol sekulárny sunnitský líder Sálih al-Mutlak, protestujúce skupiny predložia svoju sťažnosť ohľadne výsledku volieb nielen volebnej komisii, ale možno aj Lige arabských štátov (LAŠ), Európskej únii a OSN.
Voličská účasť v irackých parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnili 15. decembra, dosiahla takmer 70 percent. Oznámila to včera ústredná volebná komisia na tlačovej konferencii v Bagdade. Ako uviedol predseda komisie Husajn al-Hindáwí, podľa predbežných údajov sa na štvrtkových voľbách zúčastnilo 10 893 413 irackých voličov, čo v celonárodnom meradle predstavuje účasť 69,97 percenta. Údaje sa zhodujú s odhadmi, ktoré predložili irackí predstavitelia v samotný deň volieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.