a. s., reprezentujúca TwoOne konzorcium. Rovnaký 66-percentný podiel v Letisku Košice Airport Košice, a. s., získal KSC Holding, reprezentujúci tiež konzorcium TwoOne. Oznámil to včera novinárom na základe výpisu výberovej komisie na preferovaného investora do letiskových spoločností v Bratislave a v Košiciach minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Pavol Prokopovič. Minister informoval, že v oboch letiskových spoločnostiach sa výberová komisia stotožnila s predloženým vyhodnotením a odporúčaním privatizačného poradcu Meinl Bank AG.
Komisia zároveň odporučila ministrovi navrhnúť vláde SR schváliť ako preferovaného investora do bratislavského a košického letiska rakúsko-slovenské konzorcium TwoOne, v ktorom figurujú aj viedenské letisko Schwechat, Raiffeisen Zentralbank a investičná skupina Penta. Výberová komisia tiež odporučila ministrovi navrhnúť vláde SR ako najvhodnejšieho náhradného uchádzača pre prípad ďalšieho procesu privatizácie bratislavského a košického letiska spoločnosť, ktorá reprezentuje britsko-španielske konzorcium Abertis, v ktorom figuruje slovenská finančná skupina J&T.
Ako uviedol Prokopovič, predmetný návrh privatizácie po 66 percent akcií bratislavského a košického letiska predloží vláde do polovice januára 2006. Dovtedy si relevantné dokumenty preštuduje a z toho dôvodu včera neoznámil ponuku ceny víťazného konzorcia TwoOne. Podľa podmienok tendra i Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR rozhodujúcim kritériom na výber nového vlastníka oboch letiskových spoločností je ponuka ceny a investičný plán. Šéf rezortu dopravy nespresnil ani dátum, dokedy sa celá transakcia kúpy oboch letiskových spoločností definitívne uzavrie.
O medzinárodný tender na predaj väčšinového balíka oboch letiskových spoločností pôvodne prejavilo záujem 49 uchádzačov. Neskôr ostali v hre 8, z nich do užšieho výberu postúpili 3 konzorciá - Abertis, TwoOne, ISAP a sólo turecká spoločnosti TAV.
Proti vstupu Schwechatu do bratislavského letiska sa vyjadril nielen Protimonopolný úrad SR, ktorého list ministrovi sa dostal na verejnosť ešte pred začiatkom tendra, ale aj nízkonákladové aerolínie. Napríklad Ryanair odkázal listom premiérovi Mikulášovi Dzurindovi a ministrovi Prokopovičovi, že v takom prípade prestane z Bratislavy lietať. Podľa aeroliniek je práve slovenský trh veľmi sľubným pre nízkonákladovky a obávajú sa, že vstup viedenského letiska môže spôsobiť odchod niektorých z nich zo Slovenska. V konečnom dôsledku by to pre cestujúcich znamenalo zdraženie leteniek.
Do mediálneho boja sa zapojili aj konkurenti. Konzorcium ISAP vyhlásilo, že v prípade víťazstva TwoOne podá podnet na európske orgány.
(tasr/kah)
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.