iba profesionálne ozbrojené sily.
S 29 "záklaďákmi" sa prišiel rozlúčiť do kasární v bratislavských Vajnoroch minister obrany Juraj Liška a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ľubomír Bulík. Poslední vojaci povinnej služby priznávajú, že absolvovať vojenčinu medzi poslednými malo svoje plusy aj mínusy. "Výhody má to v tom, že si nás viac 'hýčkajú' a nemajú také nároky na nás, ako mali na ostatných," prezradil 20-ročný Miroslav Kmec z Prešova. Rajóny, poriadok, disciplína a nutnosť naučiť sa samostatnosti však boli samozrejmosťou aj pre nich. Čo bude robiť v civile, zatiaľ však nevie.
Za výborný považuje polrok strávený v kasárňach 23-ročný Ján Drotár zo Svidníka. "Čo mi to dalo? Veľa kamarátov a veľa skúseností. Vzalo mi to môj strávený čas s priateľkou, ktorý som musel stráviť tu," bilancoval. Spočiatku, keď nastúpil, netušil, že bude posledný. "Zistil som to po dvoch mesiacoch, čo som bol tu, a netešilo ma to veľmi, pretože už som myslel, že sa tomu vyhnem, ale po tom polroku som rád, že som tu bol," uviedol. Priznáva tiež isté výhody. "Nikto nemal takú prísahu, ako sme mali my, nikomu nebol strihať stovku sám minister. Bolo nás tu 29 a aj tí profesionáli nás už brali ako kamarátov," vysvetlil. Dostal aj ponuky, aby vstúpil do profesionálnej armády, ale zatiaľ o tom nerozmýšľa. "Treba nejaký oddych od toho zeleného, armády. Ale nie je tá myšlienka zatratená," dodal.
V armáde slúži v súčasnosti takmer 16-tisíc profesionálov. Cieľom je dosiahnuť ku koncu budúceho roku stav približne 20-tisíc vojakov.
Poslední vojaci základnej služby narukovali v júlovom nástupnom termíne. Vojenskú prísahu zložili po mesačnom základnom výcviku 29. júla v Kežmarku a Vajnoroch. Minister obrany rozkazom pozastavil ďalšie povolávanie brancov na vojenčinu 15. júla počas hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.