korešpondencie vo fonde nájdeme aj vandrovné knižky tovarišov.
"Život tovarišov v cechu prebiehal podľa presne stanovených cechových predpisov a zvyklostí. Tovariš bol vyučenec v remesle, o ktorom sa predpokladalo, že sa časom stane majstrom. Od tovarišov sa vyžadovala bezprostredná oddanosť svojim majstrom, úctivosť a pracovitosť," hovorí Uršula Ambrušová, historička VSM.
Každý tovariš po vyučení v remesle musel ´prehodiť kapsu cez plece´ a vydať sa na vandrovku, aby získal skúsenosti, samostatnosť, spoznal svet, zdokonalil sa v remesle, ale aj priučil sa cudzím jazykom. "Vandrovka trvala v priemere 34 roky. Prerušiť ju mohli len zo závažných príčin, ako napríklad smrť rodičov, alebo choroba. Pred odchodom na vandrovku si musel tovariš vyplniť všetky zaviazanosti voči cechu a zaplatiť dlžoby. Ako sprievodný list mu slúžila vandrovná knižka."
V jednej z nich by ste sa mohli dočítať:
Priezvisko vandrujúceho: Seffer, krstné meno: Žigmund, názov remesla ktorému sa vyučil: obuvník, miesto narodenia: Szikszó (v Maďarsku), vek: 17 rokov, náboženské vyznanie: izraelita, rodinný stav: slobodný, výška postavy: stredná, celkový výzor postavy: objemná, farba vlasov: gaštanovo hnedá, čelo: úzke ploché, obočie: široké, farba očí: modrastá, nos: podlhovastý hrubý, ústa: veľké, pery: okrúhle, brada: nemá, celkový výzor tváre: okrúhla, farba tváre: červenkastá, zvláštne poznávacie znamenie: nemá. "Pri podpise je záznam, že písať nevie. Tento podrobný popis osoby bol nevyhnutnosťou, keďže v tom čase ešte fotografie neboli."
Okrem opisu osoby obsahovala vandrovná knižka aj dôležité zápisy majstrov, u ktorých tovariš počas vandrovky pracoval. Záznamy majstrov popisovali dobu učenia, správanie sa tovariša v dielni i to, ako sa mu darilo osvojovať si remeslo. Keďže smer cesty si mohol tovariš zvoliť sám, niektorí odvážnejší prekročili aj uhorské hranice a vandrovali v cudzine. Po skončení vandrovky odpracoval tovariš u niektorého majstra tzv. ´majstrovský rok´, potom predložil cechu svoje písomnosti (krstný list, výučný list, vysvedčenia a tiež vandrovnú knižku) a požiadal cech o prijatie a povolenie k vykonaniu majstrovského kusa.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.