podporovať vývoj a to všetko so zárukou bezpečnosti. Ako teda máme kupovať hračky? Aké kritériá by mali spĺňať?
Detský psychológ by mnohým dnešným hračkám mohol vyčítať ich veľmi realistické riešenie, ktoré nedáva žiaden priestor pre detskú fantáziu. Autíčko aj domček vyzerajú ako skutočné, čo si tu teda má dieťa predstavovať? Rodičia, najmä prarodičia dnešných detí boli na tom lepšie s jednoduchšími hračkami. Jednoduché autíčko bolo raz pretekárske, potom luxusná limuzína aj tatrovka v púšti. I detský lekár by mohol povedať: čo je to za hračka, keď stačí, aby dieťa ticho sedelo a iba stláčalo diaľkové ovládanie? Obyčajné autíčko je pre malé deti oveľa lepšie v tom, že ho musia pred sebou tlačiť a liezť za ním na kolenách, čo pomáha vývoju pohybového aparátu. Napodobňovaním zvuku motora si trénuje artikuláciu niektorých hlások.
Pre rozvoj fantázie aj motoriky sú ideálne rôzne stavebnice. Malé dieťa môže mať jednoduché kocky, staršie si prídu na svoje s legom alebo viac technicky zameranými kovovými stavebnicami. K hračkám by mohol povedať svoje aj estét. Deťom sa totiž páčia pestré, väčšinou plastové alebo plyšové napodobeniny "veľkého" sveta, ktorými sú obchody doslova zavalené, ale estét sa páta, ako sa môže dieťa naučiť vážiť si veci, keď sa tieto plastové výlisky hneď rozbijú? Okrem toho môžu ostré hrany dieťa poraniť. Našťastie sa už dostávajú na trh aj krásne drevené hračky, ktoré nie sú rizikovým tovarom a ktorých zdravotná nezávadnosť je uvedená na štítku.
Pred kúpou hračky by sme mali vedieť, či má slúžiť na rozvíjanie fantázie, zručnosti, na pobavenie, či zodpovedá schopnostiam dieťaťa, či je pre daný vek konštrukčne bezpečná, či má certifikát. Nekupujte hračky v pochybných tržniciach, kde môžu byť aj pastelky, písacie a školské potreby zdravotne závadné, najmä ak nie sú z európskeho dovozu a necertifikované. Mali by sme dbať v prvom rade na bezpečnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.