Korzár logo Korzár

Alan Rickman Snapove tajomstvá neprezradí

Najväčšou filmovou udalosťou predvianočných dní je určite dlho očakávaný návrat Harryho Pottera do kín. Vo štvrtom pokračovaní s názvom Harry Potter

a Ohnivá čaša opäť nechýba v podobe zlovestného profesora Severusa Snapa vynikajúci britský herec Alan Rickman, ktorý vo februári budúceho roku oslávi šesťdesiatku. Pôvodne divadelný herec sa filmu začal venovať až v pokročilom veku, o to viac však "stratený" čas doháňa skvelými výkonmi v zaujímavých filmoch. Bol Rasputinom, nottinghamským šerifom v Robinovi Hoodovi, Hansom Gruberom v Smrtonostnej pasci. Dnes patrí charizmatický herec k tomu najlepšiemu, čo strieborné plátno môže ponúknuť. Ako presvedčivý predstaviteľ záporných postáv zbiera ocenenia na všetkých frontoch v televízii, vo filme aj v divadle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zmenilo sa veľa vecí vo vašom živote odkedy hráte postavu Severuse Snapa?

"Úprimne povedané, ani nie. Ešte predtým, ako som sa zoznámil s Harrym a Snapom, som mal ponuky na množstvo zaujímavých rolí. Samozrejme, že sa filmy s Harrym Potterom stali súčasťou môjho života, ale zase tak významne ho nezmenili. Aspoň si to nemyslím (smiech)."

Postava Snapa skrýva mnoho tajomstiev, mohli by ste nám niektoré odhaliť?

"Keby som to urobil, mám pocit, že by ma J. K. Rowlingová roztrhala ako hada (smiech). V skutočnosti však naozaj neviem o Snapeovej minulosti ani plánoch úplne všetko. J. K. Rowlingová ešte zďaleka neodkryla všetky jeho tajomstvá. Len ona sama pozná Snapa naozaj dokonale. Trochu viac z charakteru postavy je odhalené v románoch, takže musíte mať strpenie a potom sa uvidí (smiech)."

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste román čítali?

"Ale až po prečítaní scenára. Je to veľmi príťažlivé čítanie. Chytí vás od prvej stránky a čím viac čítate, tým viac vás vtiahne do deja a chcete vedieť, čo sa stane ďalej. Je to jednoduché pravidlo, ale jediné, ktoré si vyžaduje veľký talent."

Čo si myslíte o svojich mladých kolegoch vo filme?

"Všetci sú naprosto fantastickí. Naozajstní profesionáli. Môžem dosvedčiť, že svoju prácu berú naozaj vážne a pritom zostávajú deťmi. Ich výkon sa v priebehu filmovania veľmi rozvinul. Je to naozajstná zábava, spolupracovať s týmito mladými hercami, ktorí tak veľmi veria tomu, čo robia. Od prvého dielu Harryho Pottera všetci o dosť dospeli, práve tak ako ich postavy. Myslím si, že je skvelé, keď sa môžu rozvíjať spoločne."

SkryťVypnúť reklamu

Budete mať záujem hrať v ďalších pokračovaniach Harryho Pottera?

"Ak všetko pôjde ďalej tak, ako má, tak s radosťou. Veľmi sa mi páči, ako sa príbeh vyvíja. Je čím ďalej, tým viac zaujímavejší."

Máte za sebou režisérsky debut, chceli by ste znovu režírovať?

"Natáčanie filmov je veľmi komplikované. Na jednej strane, zarobíte množstvo peňazí, na strane druhej, ak ste zároveň vo filme aj hercom, môžete sa na dva roky rozlúčiť so svojím životom. Keď režírujete, ste nútení ostať až do konca. Nie som ako iní režiséri, ktorí majú veľa projektov. Momentálne mám v hlave dva projekty, uvidíme..."

Nemáte problémy s tým, že ženské publikum sa díva skôr na vás, než aby sledovalo váš herecký výkon?

"Bavím sa pri tom! Vždy sa snažím byť úprimný a otvorený a hrať najlepšie ako viem. Keď herec vloží do roly kus seba, vytvorí sa tak určité kúzlo, vďaka ktorému ľudia vidia cestu k vám ako ku človeku... Alebo by ju aspoň mali vidieť. Možno sa to nezdá, ale všetky tieto mágie sú len hercove emócie."

Hráte radšej vo filme alebo v divadle?

"To je rôzne. Vystupovať celý rok v rovnakej úlohe mi vcelku stačí. Nenúti ma to hneď skákať do iných hier. Divadlo je úplne jedinečné."

Vzalo vám divadlo zo života veľa?

"Áno."

A dalo vám rovnako veľa, ako vám vzalo?

"Nie vždy. Občas berie viac, ako dáva. Je to mimoriadna disciplína. Ak sú ohlasy kladné, tak máte plné divadlo a sú tu aj ľudia, ktorí nariekajú, lebo nezohnali lístky a vy ste len bezvýznamná bábka. Začínajúca noc na Broadwayi je veľmi stresujúca, ale to je to, čo robím. Je to súčasť mojej práce. Je to nádherný okamih, keď ide opona na konci dole... A je prekrásne, keď ste toho súčasťou. Divadlo znamená plné dve hodiny sústredenia, čo je dosť náročné. Keď niečo skazíte vo filme, vždy máte možnosť na opravu. V divadle nie."

Vaše posledné úspešné filmy Láska nebeská a Harry Potter sa stali kino hitmi a navyše ste ich mohli nakrúcať v Londýne. Pracujete tam rád?

"Áno, veľmi rád, ale tiež som veľa času trávil v New Yorku s divadelnou hrou (Private Lives, pozn. autora), ktorá sa mi tiež veľmi vydarila."

Stále tvrdíte, že každý výstup herca nesie so sebou politickú myšlienku?

"Pozrite sa, kedykoľvek vyjde herec na javisko alebo sa postaví pred kameru, uskutočňuje politický akt, pretože nech je posolstvo akékoľvek, herec hovorí pred zaujatým publikom o čom je život. Nie je to námet, ale vízia za napísaným slovom. Je veľmi zaujímavé napríklad prísť do Argentíny a vidieť kiná plné ľudí, divákov, ktorí hľadajú odpovede nielen na politickú situáciu, ale odpovede o nich samotných. Z tohto hľadiska, každý film, do ktorého sa zapojím, bude v širšom zmysle politickým kinom."

Len nedávno sa prezentovalo nakrúcanie vášho najnovšieho filmu Parfum, natáčaného podľa bestselleru Patricka Süskinda. Môžete nám popísať vašu postavu?

"Som otcom dievčiny menom Rachel, ktorá je najkrajšou bytosťou na svete. Som osoba, ktorá je svedkom vraždenia žien a hodlám zabrániť tomu, aby rovnaký osud nestihol aj moju dcéru."

Prečo nemáte deti?

"Mali by ste brať do úvahy, že ja nie som jediný, kto o tom rozhoduje. Je tu aj iný človek. Rodinu by som mal rád. Niekedy si predstavujem, aké by to bolo, mať tri deti vo veku 12, 10 a 8 rokov, ktorým by som bol skvelým rodičom."

* * *

Nepríťažlivý Rickman skončil pred súdom

Aj napriek tomu, že sa Alan Rickman pravidelne umiestňuje na popredných priečkach v anketách o najpríťažlivejšieho herca, mal zatiaľ len jednu príležitosť zahrať si naozajstnú hlavnú filmovú rolu, a aj tá skončila fiaskom. Bola to postava Franza Antona Mesmera, nazývaného tiež otcom hypnotizmu, vo filme Mesmer (1994). S úmyslom urobiť film čo najlepšie, dovolil si Rickman spoločne s režisérom urobiť pár zmien v scenári, čo sa ale investorom filmu nepáčilo až tak, že odmietli film financovať. Dokonca Rickmanovi odkázali, že pre rolu Mesmera je málo príťažlivý. Spor skončil na súde a aj keď sa peniaze napokon našli, film sa objavil len na videokazetách a do kín sa nikdy nedostal.

* * *

Čitatelia románu budú novým filmom Harryho Pottera zaskočení

Čakanie na Harryho bolo neľudsky dlhé, no napokon sa priaznivci mladého čarodejníka dočkali. Harry a jeho priatelia sa vracajú na Hogwarts už štvrtýkrát. Rozoberať dej filmu, ktorého príbeh je notoricky známy na celom svete, by bolo len mrhanie časom. Preto radšej pár zaujímavostí. Spoločnosť Warner Bros. prvotne plánovala uviesť viac ako 700 stranovú knihu z pera J. K. Rowlingovej až v dvoch dieloch. Nakoniec od plánu ustúpila a tak sa v kinách objavuje "iba" dva a pol hodinový výťah najdôležitejších momentov. Režisérskej taktovky sa ujal konečne rodený Brit Mike Newell, ktorý svoju tvrdosť a nekompromisnosť potvrdil vo viacerých filmových scénach, najmarkantnejšie pri smrti jedného z hlavných hrdinov. Priamočiarosť, s ktorou prezentuje pocity, je surová a zasahuje priamo do srdca. Mimochodom, film nie je úplne vernou kópiou knihy, takže mnohí z tých, ktorí knihu čítali, ostanú skutočne zaskočení.

* * *

Curriculum vitae Alana Rickmana

Skutočné meno: Alan Sidney Patrick Rickman

Dátum a miesto narodenia: 21. februára 1946 Hammersmith, Londýn

Povolanie: herec, režisér, scenárista

Výška: 185 cm

Hmotnosť: 83 kg

Rezidencia: Londýn

Rodičia: Bernard Rickman (robotník v továrni), Margaret Rickman (žena v domácnosti)

Súrodenci: starší brat David (grafický dizajnér), mladšia Sheila sestra a najmladší brat Michael (tenisový tréner)

Priateľka: Rima Hortonová (58 ročná učiteľka ekonomiky, spolu sú od roku 1977)

Vzdelanie: Latymer School v Londýne (1964), Chelsea College Of Art And Design (1967)

Z jeho filmov: Rómeo a Júlia (1978), Smrtonostná pasca (1988), Januárový muž (1989), Zavri mi oči (1991), Robin Hood: Kráľ zbojníkov (1991), Skutočne, šialene, hlboko (1991), Bob Roberts (1992), Padlí anjeli (1993), Rozum a cit (1995), Rasputin (1996), Zimný hosť (1997), Dogma (1999), Pomoc! Ja som ryba (2000), Harry Potter a Kameň mudrcov (2001), Dohola (2001), Harry Potter a tajomná komnata (2002), Láska nebeská (2003), Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004), Harry Potter a Ohnivý pohár (2005), Parfém (2006)

Režijný debut: Zimný hosť (1997)

Autor: Pripravil Robert BUČEK

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 61 073
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 128
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 693
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 826
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 960
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 89 228
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 102
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 821
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 243
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 876
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 222
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 89 228
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 102
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 821
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 243
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 876
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 222
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu