definitívne nahradia staré kódexy z roku 1961.
Sudcovia, prokurátori, advokáti aj policajti majú už len niekoľko dní na to, aby sa prakticky nanovo naučili trestné právo. Mali na to pol roka a všetci tvrdia, že sú pripravení.
Svojich členov školila advokátska komora a podľa jej podpredsedníčky Dariny Michalíkovej urobili všetko, aby boli "advokáti od nového roku pripravení".
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka má napriek tomu obavu, ako "sa s tým vyrovnajú všetci, nielen prokurátori, lebo to je mechanizmus, ktorého kolieska musia do seba zapadnúť všetky". Podľa neho bolo mala príprava na zmenu trvať aspoň dva roky.
Trnka nevylučuje aj prieťahy v konaní, lebo v starých prípadoch budú postupovať podľa starých zákonov, kým od januára už podľa nových.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic vidí, že práve preto majú prokurátori tendenciu "podať do konca roka toľko obžalôb, koľko stihnú". Považuje to za "celkom ľudské".
Reforma prináša viaceré významné zmeny. Zločinci budú prísnejšie trestaní, ale tí občania, ktorí spáchajú menej závažný trestný čin, si môžu trest odpykať doma alebo ho odpracovať.
Minister Lipšic presadil, že sa skráti prípravné konanie, ale predĺži konanie pred súdom. Tomu bude musieť prokuratúra aj obhajoba prezentovať všetky dôkazy priamo na pojednávaní.
Aby pojednávania v trestnom konaní neboli príliš dlhé, budú sa nahrávať. To znamená, že sudca už nebude strácať čas diktovaním zapisovateľke. Zariadením za 33 miliónov korún bolo vybavených 116 pojednávacích miestností na celom Slovensku.
Veľkou zmenou bude možnosť, aby sa veľká časť prípadov pred súd vôbec nedostala. Záleží to na tom, ako sa právnikom dostane do krvi takzvané dohodovacie konanie. Prokuratúra sa počas neho môže s obvineným dohodnúť na vine a treste aj bez dlhých pojednávaní. Súd ich dohodu iba potvrdí.
Novinkami budú alternatívne tresty ako trest domáceho väzenia či trest verejnoprospešných prác. Sprísňujú sa tresty, mení sa hodnotenie priťažujúcich a poľahčujúcich okolností. Trestne stíhateľné už budú aj 14-ročné deti.
Novinky v Trestnom zákone
- trestné činy sa rozdelia na prečiny a zločiny. Prečinom bude trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo úmyselný trestný čin, za ktorý hrozí trest odňatia slobody maximálne 5 rokov. Zločin je úmyselný trestný čin, za ktorý hrozí trest viac ako 5 rokov. Obzvlášť závažným zločinom je taký zločin, kde je trestná sadzba najmenej 8 rokov,
- zavádzajú sa nové druhy alternatívnych trestov ako trest povinnej práce a domáceho väzenia. Páchatelia násilných trestných činov, ako je vražda či znásilnenie, budú trestaní prísnejšie,
- hranica trestnej zodpovednosti sa znížila z 15 na 14 rokov,
- zmení sa posudzovanie poľahčujúcich a priťažujúcich okolností. Do druhej kategórie budú patriť také skutky, ak niekto zneužije na spáchanie trestného činu osobu, ktorá nie je trestne zodpovedná, alebo spácha trestný čin v dome niekoho iného,
- rozširujú sa možnosti nutnej obrany. Ak k vám do bytu neoprávnene niekto vnikne je možné proti nemu použiť zbraň.
Novinky v Trestnom poriadku
- svedkov nebude na súde vypočúvať sudca ako doteraz, ale zásadne prokurátor a obhajca. Súd môže zasahovať do spôsobu vykonania výsluchu. Cieľom je, aby bola prokuratúra aj obhajca aktívnejší. Sudcovi zostane úloha rozhodnúť o vine a treste,
- nie všetky prípady sa musia skončiť pred súdom. Prokurátor bude môcť s obvineným uzavierať dohodu o vine a trestu. Súd posúdi, či je primeraná,
- zriadi sa inštitút sudcu pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd v prípravnom konaní ako je vzatie do väzby, či odpočúvanie,
- skráti sa maximálna dĺžka väzby,
- odvolací súd už nebude môcť vracať prípady prvostupňovému na nové rozhodnutie, ale bude musieť sám rozhodnúť.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.