V Linzi si Sinay odkrúti premiéru ako technický delegát SP

Sportnet|27. dec 2005 o 00:00

Košice Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní pokračuje ďalším podujatím v rakúskom Linzi. V Alpách v stredisku Hochstein sa predstaví ženská špička,

zajtra a pozajtra sú na programe obrovský slalom a slalom. A na to, aby preteky uskutočnili bez zádrhelov, bude dohliadať Slovák. Technickým delegátom Svetového pohára v Linzi je Juraj Sinay, rektor Technickej univerzity v Košiciach. Dlhoročný lyžiarsky funkcionár bude vo významnej pozícii na podujatí tak prestížneho rangu po prvý raz. Post technického delegáta sa spája so zodpovednou funkciou.

„Niekoľko krát som bol technickým delegátom na Európskom pohári, predovšetkým v Rakúsku, ale aj v Taliansku počas finále EP. Okrem toho som pôsobil na medzinárodných FIS pretekoch v Rakúsku, Česku, Poľsku, no teraz ma čaká doterajší vrchol funkcionárskej kariéry," povedal nám J. Sinay ešte pred odchodom do Rakúska.

Možno sa opýtate, čo to vlastne obnáša byť technickým delegátom. „Predovšetkým ide dohľad nad regulárnosťou pretekov. Začína sa to už samotným prihlasovaním na preteky, pokračuje losovaním jednotlivých disciplín. Technický delegát dohliada na priebeh samotnej súťaže, homologizáciu trate. Zodpovedá za výsledky, ktoré musia byť podľa pravidiel medzinárodnej lyžiarskej federácie," aspoň v skratke opisuje to, na čo bude v Rakúsku dohliadať.

V kolotoči Svetového pohára patrí technický delegát medzi trio, ktoré rozhoduje o všetkom podstatnom. „Profesionálny rozhodca, riaditeľ pretekov a technický delegát tvoria riadiacu jury. Ale pri Svetovom pohári je šéfom profesionálny rozhodca, v Európskom pohári je to technický delegát."

Pred premiérou sa športovci neraz potýkajú s trémou. Môže ju mať aj funkcionár? Juraj Sinay sa zdôveruje. „Istým spôsobom môžem pociťovať nervozitu, predsa len Svetový pohár je najvyššia súťaž, nad ktorou sú už len majstrovstvá sveta a olympiáda. Aj keď som medzinárodným technickým delegátom štrnásť rokov, predsa len v profi cirkuse ma čaká krst. A najdôležitejšie je neurobiť žiadnu chybu. Ale tréma isto opadne priamo v stredisku, vo chvíli ako sa pustím do práce. Pri tom nasadení nebude čas vnímať ostatné. Mojou výhodou je, že poznám veľa funkcionárov, trénerov, vedenie rakúskeho lyžiarskeho zväzu," poznamenal rektor TU Košice.

Aká je cesta k postu technického delegáta Svetového pohára? Každopádne Slovákov medzinárodná lyžiarska federácia nenominuje každý deň. „Musíte prejsť viacerými pozíciami, ako sa vraví, ísť od piky. Nemusíte však byť predtým činný v lyžiarskom hnutí na poste pretekára, trénera," podotkol muž, ktorý výrazne dopomohol zviditeľniť stredisko Plejsy pri Krompachoch, kde sa neraz konali preteky Európskeho pohára a kam sa Juraj Sinay s obľubou vracia aj ako lyžiar.

Lyže mu učarovali v detstve

Lyže, svahy Jurajovi Sinayovi učarovali už v útlom detstve. Nie náhodou trávi dodnes na zjazdovkách toľko času. „Lyžovať som začal ako štvorročný v Tatranskej Lomnici, kde som vyrastal. Kopec sme mali hneď za domom. Trávil som na ňom mladosť. Pochádzam z lyžiarskej rodiny. Starší brat, popri ktorom som vyrastal, bol svojho času členom reprezentačného družstva Československa. Bol niekoľkonásobný vicemajster ČSSR. Tam, kam on, som to nikdy nedotiahol," vraví Juraj Sinay. No predsa len sa môže pochváliť úspechmi z domácich tratí. „Na majstrovstvách Slovenska som bol v zjazde dvakrát tretí. Figuroval som v akademickom družstve Československa. Pretekal som vtedy s Milanom Pažoutom, na akciách sme bývali na jednej izbe," zaspomínal si.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»V Linzi si Sinay odkrúti premiéru ako technický delegát SP