Bratislava - Cudzinci začínajú na Slovensku kupovať nehnuteľnosti. Zaujímajú sa predovšetkým o byty v Bratislave.
"Len v kancelárii Hypocentra sme v tomto roku vybavovali a vybavujeme sto klientov, pričom ich investície do slovenských realít presahujú sumu 200-miliónov korún," tvrdí hypotekárna maklérka Miroslava Mitková.
Ešte minulý rok nemali cudzinci o slovenské nehnuteľnosti takmer nijaký záujem. Hypocentrum v Bratislave ponúka pod jednou strechou hypotéky všetkých bánk na Slovensku.
Záujem o byty a domy na Slovensku rastie po vstupe do Európskej únie. Odvtedy môžu občania a firmy sídliace v krajinách únie voľne nakupovať nehnuteľnosti. Obmedzenia sú len pri nákupe poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Byty a domy kupujú na Slovensku predovšetkým obyvatelia Veľkej Británie a Írska.
Najväčší záujem o slovenské nehnuteľnosti majú veľkí investori, ktorí chcú daný byt či dom ďalej prenajímať. Zvyšuje sa však aj záujem cudzincov, ktorí sa na Slovensko chcú presťahovať.
"Zaznamenali sme zvýšený záujem aj súkromných klientov," povedala hovorkyňa HVB Bank Andrea Kollárová. Podľa Michala Kopeckého z VÚB banky je počet ľudí, ktorí si kupujú byty na bývanie, porovnateľný s tými, ktorí chcú byt prenajať.
Cudzinci, ktorí si na Slovensku kupujú byty, si väčšinou berú hypotéky z tunajších bánk. Nemôžu si zobrať úver v krajine, odkiaľ pochádzajú, pretože banky vyžadujú, aby kupovaná nehnuteľnosť bola v tej krajine, kde sídli banka. Banky totiž nemajú detailný prehľad o cenách nehnuteľností v iných krajinách a nevedia tak posúdiť, či byt má skutočne takú hodnotu, ako im klient tvrdí. Zároveň by bolo problematické aj vymáhanie dlhu, keďže založená nehnuteľnosť sa nachádza v inej krajine.
Ľudia, ktorí nepochádzajú zo Slovenska, si môžu vziať hypotéku za rovnakých podmienok v prípade, keď na Slovensku pracujú. Ak však majú príjem z inej krajiny, musia rátať s istými obmedzeniami. Banky im poskytnú úver maximálne do 70 percent z hodnoty nehnuteľnosti a úver musia aj skôr splatiť. Kým Slováci môžu hypotéku splácať až 30 rokov, cudzinci na to majú väčšinou o desať rokov menej.
Realitní makléri predpokladajú, že záujem cudzincov o slovenské nehnuteľnosti bude ďalej narastať.
"Keď sa pozrieme reálne na trh s novými bytmi, stále tu zaznamenávame nedostatok. Len bratislavský trh si pýta minimálne 40- až 50-tisíc nových bytov, na ktoré reálne čaká dopyt," hovorí projektový manažér realitnej spoločnosti Lexxus Jozef Šimek. Záujem cudzincov o byty ešte viac zvýši dopyt a budú tak narastať aj ceny bytov.
Ceny budú rásť aj v dôsledku neustále sa zvyšujúceho tlaku na kvalitu novostavieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.