časti sezóny 2005/2006 v prvej lige mladších a starších žiakov skupiny východ. O celkové zhodnotenie jej priebehu sme požiadali trénera týchto mládežníckych kategórií Dušana Tokarčíka (na snímke).
Máte za sebou prvú polovicu súťažného ročníka. Ako potvrdili samotné výsledky, bola to určite náročná skúška pre vašich mladých futbalistov. Súhlasíte s týmto názorom?
Po minulej sezóne, v ktorej sme úspešne uhájili najvyššiu žiacku súťaž pre naše mesto a ziskom titulu majstrov Slovenska v malom futbale sme markantne zviditeľnili Kežmarok v povedomí celého futbalového Slovenska. Táto skutočnosť bola nesmierne veľkou motiváciou do súťaže, v ktorej sme sa stretli so skúsenými kolektívmi a v stretnutiach sme väčšinou ťahali za kratší koniec povrazu.
Ktoré ďalšie činitele sa podpísali na nelichotivom umiestnení v súťaži?
I napriek spomínaným veľkým a historickým úspechom sme sa museli nútene rozlúčiť s väčšinou hráčov, ktorí po sezóne prešli o kategóriu vyššie do mladšieho dorastu. Kvalitnou tréningovou prácou sa navyše traja naši chlapci presadili aj v prvej dorasteneckej lige. Išlo o Maroša Barčáka a Pavla Fejerčáka, ktorí momentálne hrávajú v MFK Košice a Jána Podolského v Ružomberku.
Aký tréningový spôsob práce mal zaručovať spoľahlivé účinkovanie v tejto súťaži?
Prípravu na novú sezónu sme začali už v polovici júla s cieľom budovať za pochodu nový kolektív, ktorý by ťahal za jeden koniec. V prípravnom období sme odohrali štyri prípravné zápasy a absolvovali dvadsať tréningových jednotiek. Najväčším problémom bola nepravidelná účasť na tréningoch z dôvodu rodinných dovoleniek a prázdninového obdobia. Prvé štyri zápasy sa z našej strany vyznačovali veľkými výkonnostnými výkyvmi. Doma sme dokázali príkladne zabojovať a získať body. Mrzí nás strata dvoch bodov v domácom stretnutí s Čaňou, kde naši útočníci nedokázali streliť gól ani do opustenej svätyne. V zápasoch vonku to však bola hotová pohroma na všetkých postoch, z čoho rezultovali dve vysoké prehry.
Dokázali vaši zverenci i napriek týmto nelichotivým faktom nájsť správnu formu v nasledujúcom období?
Osobne si myslím, že prelomovým bol pre nás začiatok školského roka, v ktorom sa zlepšila tréningová dochádzka, čím sa skvalitnil aj tréningový proces. V ďalších kolách sme predvádzali pomerne pekný, ale málo účelný futbal a medzi šestnástkami bolo najväčším problémom pre nás streliť gól. Z tohto dôvodu nás preto mrzia tesné prehry o gól (Humenné, Michalovce, Prešov, Trebišov), keď išlo o mužstvá z hornej polovice tabuľky. Hoci väčšia časť tréningového procesu bola zameraná na nácvik streľby, herných kombinácii a samotné zakončovanie, s daným problémom sme sa dokázali vysporiadať iba čiastočne. V posledných kolách sme opäť dokázali streliť viac ako jeden gól na zápas a bodovať naplno. Škoda nepremenenej jedenástky v súboji so Spišskou Novou Vsou, lebo bezgólová remíza bola našim neúspechom. Celkové umiestnenie po polovici súťaže nás preto tešiť nemôže. Jediným pozitívom je fakt, že momentálne dvanáste miesto znamená ešte zotrvanie v súťaži.
Pri výchove mladých futbalistov pracujete už niekoľko rokov. Ktoré najhlavnejšie atribúty ste pri nej doposiaľ uprednostňovali?
Počas celej jesennej časti som sa snažil chlapcom vštepovať, že len tvrdou prácou v tréningu môžeme reálne uvažovať o udržaní sa v I. lige. Žiaľ, pochopilo to len niekoľko jednotlivcov a zbytok sa pri nich len viezol. Aj keď účasť na tréningoch bola pomerne dobrá, nie všetci hráči pristupovali k tréningovým úlohám zodpovedne a s patričnou vážnosťou. Z toho vyplývali veľké nedostatky, ktoré v plnej nahote odhalili samotné zápasy. Pochvalu za príkladný prístup k nim si však zaslúžia Galschneider, Vacula, Gandžala, Vyslocký, Česelka, Pavela a určitých zápasoch aj brankár Švarc.
Stojíte na prahu zimnej prípravy. Na ktoré aspekty sa v nej predovšetkým zameriate?
Počas zimnej prípravy, ktorú odštartujeme 9. januára, by sme chceli dočasné nedostatky, ktoré sa tykajú najmä disciplíny na tréningoch odstrániť a to aj za cenu tvrdších postihov, akým je aj vyradenie z kádra žiakov v súťaži, v ktorej momentálne pôsobíme. Prvú časť budeme venovať všeobecnej vytrvalosti a sile. Postupne prejdeme na rozvoj koordinácie pohybov a rýchlosti. Všetky tieto herné atribúty však budeme rozvíjať v súčinnosti s loptou, prevažne v herných situáciách. Tréningové jednotky budeme realizovať na kvalitnom ihrisku s umelým trávnikom v kombinácii s telocvičnou na ZŠ Nižná Brána.
Myslíte si, že mesto sa dostatočnou možnou mierou zapája do spolupráce s mládežníckym futbalom?
Musím s poľutovaním konštatovať, že situácia v mládežníckom futbale v Kežmarku nie je ľahká. Celková atmosféra vo futbale v meste nie je tvorivá a žičlivá. V takej klíme sotva môže široká športová verejnosť čakať kvalitné výsledky. Ak chceme, aby sa žiacky futbal u nás postúpil dopredu, musí byť väčšia zainteresovanosť všetkých, ktorí môžu futbalové dianie ovplyvňovať. Myslím tým hlavne rodičov, ktorí svojou laickosťou niekedy nechtiac neumožnia svojim deťom rozvíjať svoj talent a tak ich oberajú o možnosť výberu. Mladých talentov v Kežmarku je v súčasnosti dosť, len musia pracovať pod odborným trénerskym vedením a s potrebným a primeraním tréningový zaťažením, ktoré v našom meste poskytuje ZŠ Nižná Brána vo svojich športových triedach. Prvá liga žiakov je totiž náročná súťaž po športovej stránke a trénovať len dvakrát do týždňa určite nestačí. Odstrašujúcim príkladom sú naši mladší žiaci, väčšina ktorých navštevuje športové triedy a počas prebiehajúcej sezóny majú v kolónke bodov nulu a strelili iba jeden gól. Aj napriek uvedeným skutočnostiam som optimista a verím, že rodičia a veci zainteresovaní umožnia svojim deťom rozvíjať svoj futbalový talent. Myslím tým správne ich zamestnať počas všetkých dní v týždni a pomôcť im využívať čas zmysluplne a pod odborným vedením predchádzať rôznym sociálno-patologickým javom akými sú "gemblerstvo, drogové závislosti a delikventné správanie a konanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.