sobotu sa po 28. raz rozbehne Rallye Dakar, ktorá neštartuje v Paríži, ale po prvý raz v Lisabone.
Dnes slávnym pretekom dali vzniknúť cestovateľské problémy Tierryho Sabina, ktorý sa v roku 1975 stratil v púšti Tibesti. Sľubil si, že v prípade prežitia bude iniciovať založenie dobrodružnej, ale pre súťažiacich bezpečnej rely. O štyri roky neskôr oslovil záujemcov svojim nie príliš veľkým prospektom s prihláškou. V nej sa vynímalo motto: Mojím úmyslom je doviesť človeka na hranice jeho možností a potom, keď ich dosiahne, posunúť ho ešte ďalej.
V roku 1978 sa na parížskom námestí Trocadero zoradilo na štart 87 motocyklov, 80 automobilov a 12 kamiónov. Medzi súťažiacimi nechýbalo ani sedem žien a prvý ročník dnes už populárnej a veľmi prestížnej súťaže meral 10 000 km. Premiérovými víťazmi púštneho dobrodružstva sa stali Francúzi Genestier na automobile Range Rover a Neveu na motocykli Yamaha. Výsledky kamiónov neboli vyhlásené. Hneď po prvom ročníku si táto súťaž získala uznanie a stala sa prestížnou záležitosťou pre všetkých pretekárov. O zvýšený záujem divákov sa postarali aj známe osobnosti verejného života, ktoré absolvovali túto súťaž. Medzi nimi bol niekdajší monacký princ Albert, teraz už knieža, švajčiarsky lyžiar a olympijský víťaz v zjazde Bernard Russi či francúzsky herec Yves Renier, predstaviteľ komisára Moulina. Počas existencie sa tejto rely nevyhýbali ani rôzne nešťastia a patové situácie. Prvú obeť si vyžiadal hneď premiérový ročník. V roku 1990 zahynul na tejto súťaži aj jej zakladateľ Thierry Sabine pri havárii vrtuľníka dohliadajúceho na bezpečnosť jazdcov. V posledných rokoch sa k rozmarom prírody pridali aj ozbrojené prepady a vyhrážky zo strany teroristov. Postupne sa táto súťaž drsnejšie podmienky a pred štyrmi rokmi po prvý raz v histórii vyhrala žena. Bola ňou Nemka Jutta Kleinschmidtová na automobile Mitsubishi, ktorá o necelé tri minúty nechala za sebou Masouku z Japonska. K legendám tejto súťaže patrí aj Čech Karel Loprais, ktorý v súťaži kamiónov má na svojom konte šesť víťazstiev. Svoje želiezko v tejto náročnej súťaží malo aj Slovensko, keď v roku 1998 a 1999 sa ako prvý z našich predstavil Jaroslav Katriňák. Napriek tomu, že ani raz nevidel cieľ jeho meno zostane navždy v análoch súťaže, lebo dokázal vyhrať jednu etapu v roku 1999. Po šesťročnej prestávke sa tento bývalý majster sveta v enduro a niekoľkonásobný majster Československa a Slovenska opäť popasuje s nástrahami extrémnej púštnej rely.
Na sobotňajšom štarte v Lisabone sa diváci môžu tešiť na viaceré známe mená jazdcov. Medzi ne môžeme zaradiť skúseného automobilového pretekára Carlosa Sainza, ktorý patrí k rekordmanom čo sa týka počtu víťazstiev v kolotoči majstrovstiev sveta značiek. V nadchádzajúcom ročníku bude o najlepšie umiestnenie bojovať 190 automobilov, 240 motocyklov, medzi ktorými so štartovným číslom 60 bude aj Jaroslav Katriňák a 75 kamiónov. Každoročne majú organizátori veľké množstvo prihlášok, pričom nemôžu vyhovieť každému. Aj tak sa na tejto súťaži zakaždým predstaví spolu okolo 350 - 400 súťažných automobilov, kamiónov a motocyklov. Súťažné posádky postupne prejdú sedem krajín (Portugalsko, Španielsko, Maroko, Mauretánia, Mali, Guinea, Senegal), aby sa 15. januára dostali do cieľa v Dakare.
Dakar 2006 v číslach
Štart: sobota 31. decembra po prvý raz v Lisabone
Cieľ nedeľa 15. januára 2006 v Dakare
Počet etáp: 15
Dĺžka trate: 9 043 km
Dĺžka rýchlostných skúšok: 4 813 km
Najdlhšia etapa: RS 9 Nouakchott Kiffa (874 km/599 km RS)
Najkratšia etapa: RS 15 Dakar Dakar (110 km/31 km RS)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.