Prvorodička Katka totiž priviedla v septembri na svet štvorčatká. Dievčatku a trom chlapcom, ktoré sa narodili predčasne a niekoľko týždňov museli stráviť v nemocnici, sa našťastie darí veľmi dobre. Ako všetky dojčiatka, aj ich treba niekoľkokrát denne kŕmiť, prebaľovať a prezliekať, akurát, že okolo nich je roboty štvornásobne. Ako vyzerá jeden deň s takýmto štvorlístkom, sme okúsili na vlastnej koži.
Bolo práve Mikuláša a vstávali sme okolo siedmej, aby sme o ôsmej mohli zazvoniť v byte na Maurerovej ulici, kde Beregszásziovci bývajú. Otvoril nám otec štvorčiat, ktorý si vzal v ten deň dovolenku, mamka sa krútila okolo detí. Mala za sebou noc ako každú inú prvýkrát k deťom vstávala čosi po polnoci, potom začali buntošiť pred šiestou ráno...
Už o ôsmej bolo v byte rušno. Deti síce slastne spinkali, zato dospelí boli v obrátkach. Katka si konečne našla chvíľu na to, aby sa umyla a obliekla. Ošetrovateľka pridelená miestnym úradom žehlila horu plienok a Katkina mamka chystala pre štvorčatá mlieko. Tretie kŕmenie sme absolvovali spoločne ako prvý sa zobudil Kubko, ktorý dal svojim krikom vedieť, že je čas papať. Katka s mamou teda prebalili jeho i ďalšie tri deti a potom sa dali do kŕmenia. Pomáhal otec i opatrovateľka Elenka, každý držal na rukách v jednej ruke dieťa a v druhej fľašku.
"Čo bude obnášať starostlivosť o štyri deti, som zistila už v nemocnici, pretože som so štvorčatami zdravotníkom pomáhala. Ale aj tak bol návrat domov poriadnym šokom. Väčšina starostlivosti je na mne, aj keď pomáha každý, kto môže. Inak to ani nejde," prehodila medzi rečou mamka štvorčiat.
Ako prezradila, spočiatku riešila celkom elementárne problémy koľko dávať deťom jesť a ako ich kŕmiť. Prvé dni dostávali papať jednotlivo, podľa toho, ako vstali. Rodina však v veľmi rýchlo pochopila, že takto sa po celý deň vôbec nezastaví. Teraz kŕmia všetkých vtedy, keď sa zobudí prvé dieťa. Celý kolotoč aj s prebaľovaním trvá asi hodinu, celkovo zaberie asi tretinu dňa. Tým sa však povinnosti nekončia. Katka si musí dvakrát denne odsať mlieko, pripraviť umelú výživu na ďalšie kŕmenie, utíšiť toho, kto práve plače, večer deti okúpať a ak zvýši čas, ešte s nimi pocvičiť Vojtovu metódu na spevnenie svalov. Niet sa čo diviť, že večer padá od únavy.
MEDZITITUL: Vyšetrenia dopadli dobre
Po nasýtení si museli deti odgrgnúť, aby sa nepozvrackali a bol najvyšší čas začať ich obliekať. Čakala ich totiž cesta do jednej z košických bánk, ktorej vedenie sa rozhodlo mladej rodine finančne pomôcť a následne mali absolvovať kontrolné vyšetrenie v nemocnici. O desiatej sa podarilo deti zababušiť a štvorica dospelých, každý s jedným živým uzlíčkom na rukách, sa vybrala vonku. Lialo ako z krhly, čas, kedy je lepšie sedieť doma. Rodinka sa však musela vtesnať do auta dvaja dospelí vpredu a dvaja vzadu so štvoricou detí na rukách. Ak by mali sedieť deti v autosedačke, do päťmiestneho auta by sa všetci nezmestili.
Pred jedenástou sa Beregszásziovci dostali do nemocnice. Deťom sa venoval prednosta neonatologickej kliniky - srdiečko každého z detí vyšetril ultrazvukom. Štvorčatá ako predčasne narodené deti s ním mali totiž problémy, no našťastie mohol Peter Krcho konštatovať, že sa ich činnosť uspokojivo upravuje. Vyšetrenia trvali bezmála dve hodiny.
Okolo jednej sa rodina dostala domov a veru, bol najvyšší čas, pretože štvorčatá už boli poriadne mrzuté. Zatiaľ čo cesta domov s nimi bola ešte pokojná, pretože natriasanie v aute bolo deťom príjemné, len čo sa otvorili vchodové dvere bytu, začal veľký cirkus. Harmonogram detí bol narušený, normálne by už napapkané spinkali. Preto sa rodina snažila vyzliekanie, prebaľovanie a kŕmenie čo najviac urýchliť.
Deti spali necelé tri hodiny a dospelí si našli chvíľu času na oddych pri rýchlom obede. Katka s mamou nachystali mlieko na ďalšie kŕmenie, zatiaľ čo Braňo odbehol vybaviť, čo bolo treba. Bol si pozrieť byt, ktorý rodine bez vlastnej strechy nad hlavou (keďže mladí žijú v rodičovskom byte) pridelilo mesto a potom do nemocnice po výsledky. Domov sa vrátil s dobrými správami.
"Vyšetrenia dopadli dobre a milým prekvapením bol aj byt, ktorý ešte nedávno vyzeral strašne. Vyzeralo to tam ako v jednom z dielov Chobotničiek z druhého poschodia - hemžilo sa to tam asi dvadsiatimi ľuďmi a každý robil čosi iné," popisoval čo videl zvedavej manželke a svokre. Sťahovanie má však rodina naplánované až po Novom roku, pretože na upratovanie a zariaďovanie teraz nie je vôbec čas.
MEDZITITUL: Štvorčatá rozpoznávajú aj po hlase
O štvrtej popoludní sa z detskej izby ozval znovu krik. Mamka i babka hneď vedeli, že sa svoje porcie mlieka dožaduje Kubko. Zakrátko na to zistili, že sa v spánku poriadne doškriabal.
"Deti spia zatiaľ po dve v jednej postieľke, ale keďže rastú ako z vody, zanedlho budeme musieť prikúpiť ďalšie. V postieľkach však spávajú iba v noci, počas dňa ich ukladáme k sebe na posteľ. Aj keď sa navzájom niekedy buchnátujú a poškriabu, vzájomný kontakt im veľmi prospieva. Vidíme, že sú takto pokojnejšie, keď cítia blízkosť ostatných," vysvetľuje Katka.
Útle žieňa, ktoré nedávno oslávilo dvadsiate tretie narodeniny, zvláda starostlivosť o deti na jednotku s hviezdičkou. Jej svet sa zredukoval na kŕmenie, prebaľovanie, odgrgávanie, prezliekanie, mojkanie, kúpanie a cvičenie detí. Na všetko sa ale díva z tej lepšej stránky, nesťažuje sa ani na únavu, aj keď spí s prestávkou na nočné kŕmenie sotva päť hodín. V jej prospech hrá mladý vek, ale aj optimistická a čiperná nátura, ktorú zdedila po mamke. Mimochodom, tá vôbec nevyzerá na štvornásobnú babičku, skôr na Katkinu staršiu sestru.
"Našťastie mi má kto pomôcť. Najobetavejšia je moja mamka, ale aj pomoc opatrovateľky je cítiť. Samozrejme, s deťmi sa snaží po práci pomôcť aj Braňo a jeho sestra. Sám človek by to nezvládol," hovorí Katka, ktorá však priznáva, že za ten mesiac, čo sú deti doma, si s nimi už raz poriadne poplakala. Plakali totiž všetky odrazu a ona nevedela, koho skôr ratovať.
MEZITITUL: Štyri kŕmenia a prebaľovania sedemkrát denne...
Život celej rodiny sa obrátil po návrate z nemocnice o 180 stupňov. Otec štvorčiat sa snaží pomáhať, ale keďže pracuje na zmeny, v noci k deťom zväčša nevstáva, aby sa vyspal. Má šťastie, spoločnosť Tik, v ktorej pracuje, mu mimoriadne vychádza v ústrety. Na vybavovanie nevyhnutných záležitostí dostal voľno a zamestnávateľ mu pomohol i s oslovovaním firiem s prosbou o pomoc.
"Oslovili sme asi tristo organizácií, ale ozvala sa ani nie desatina. Najviac nám pomohli malé firmy a bežní ľudia, ktorí pochopili, čo obnáša mať toľko detí naraz. Vďaka nim sme získali všetky potrebné detské vecičky, nemuseli sme prakticky nič kupovať. Veľkou pomocou bolo aj zapožičanie auta, ktoré nám uľahčovalo presun do nemocnice či vybavovanie rôznych záležitostí. Radi by sme touto cestou poďakovali všetkým, ktorí nám pomohli, samozrejme, aj zdravotníkom, ktorí sa o manželku a deti starali. Zvlášť pôrodníkovi Petrovi Böszörmenyimu a neonatológovi Petrovi Krchovi," poznamenáva Braňo.
Ručičky hodín ukazujú sedem preč. Opatrovateľka je už doma, ale obetavá babička prišla pomôcť dcére s kúpaním. Každé dieťa je potrebné odvážiť, okupkať, naolejovať, obliecť, nakŕmiť. Deti sú štyri, ale k dispozícii iba tri páry rúk, preto ponúkame pomoc. Malý Kubko hltavo ťahá z fľaše mliečko, každú chvíľu sa mu začína čkať. Keď konečne dopije, nie a nie sa mu odgrgnúť... O pol deviatej ukladáme štvorlístok do postele. Rodičia nám spolu s nimi poslednýkrát zapózujú, potom sa presunú do obývačky na chvíľu sa natiahnuť na gauč, pretože im už oťažievajú viečka.
Bábätká sa mrvia a pomaličky jeden po druhom usínajú. Iba Kubko ešte vystrája, chce na ruky. O pol desiatej sa nechá ukolísať a konečne zaspí. Katka ide nachystať tri dávky mlieka na nočné kŕmenie, až potom môže pomýšľať na spanie. Odchádzame, ale zatiaľ čo my budeme spať pokojne, rodinu, ktorá sa dostane do postele o polnoci po ďalšom kŕmení, čaká iba prerušovaný spánok. A o piatej-šiestej začne celý kolotoč nanovo...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.