včera v novoročnom prejave prezident Ivan Gašparovič.
Prezident v príhovore jedným dychom uznal, že vykonané "rozsiahle" reformy výhľadovo prinesú zvýšenie zamestnanosti a životnej úrovne a že Slovensko nastúpilo cestu dynamického rozvoja. Varoval však, že dôsledkom časti reformných krokov je nárast chudoby a sťažené životné podmienky určitých sociálnych skupín. "Musíme hľadať cesty a možnosti znižovania takejto situácie," dodal. "Niektoré reformné kroky neboli uvážené a dobre pripravené, neboli správne načasované a navzájom harmonizované," zdôraznil Gašparovič. Ťažký dopad majú na občanov v hmotnej núdzi a zlej sociálnej situácii.
Zdravotnícka reforma a reforma dôchodkového systému skomplikovali život starším a chorým dôchodcom a zdravotne postihnutým obyvateľom. Otázna je dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre týchto ľudí. Upozornil, že každoročné zvyšovanie cien elektriny, plynu, vody či tepla bez ohľadu na výšku príjmov obyvateľstva ťažko dolieha na rodinné rozpočty. "Nedarí sa skĺbiť ochrannú funkciu štátu s motiváciou ľudí v hmotnej núdzi," pridal k negatívam vládnutia súčasnej koalície.
"Nový rok 2006 je rok významných očakávaní. V politike je to volebný rok. Občan rozhodne o politickom vplyve vo veľkej, parlamentnej politike, od ktorej závisí vládnutie, ale aj o vyše dvoch tisíckach malých komunálnych politík, ktoré sa občana bezprostredne dotýkajú. Prial by som si, aby politické strany a všetci, ktorí sú zaangažovaní na príprave volieb, venovali dostatočnú pozornosť občanovi a riešeniu jeho problémov. V opačnom prípade môžeme byť svedkami podobnej situácie ako vo voľbách do vyšších územných celkov, ktoré boli výrečným svedectvom zlyhania politikov a ich politiky," uviedol prezident.
Ani uplynulý rok nepriniesol podľa neho pozitívnu zmenu v oblasti politickej kultúry, naopak, akoby politické mravy ešte viac upadli. "Čím bližšie sú parlamentné voľby, tým horšie. Politické strany zrejme už dávno zabudli na svoje predvolebné sľuby. Dianie v parlamente je vlastne už len o dovládnutí. Politické ciele a princípy ustúpili do pozadia. Čím iným ako úpadkom parlamentnej demokracie pomenovať stav, keď prijímané zákony a opatrenia, ktoré ovplyvňujú životy státisícov ľudí na Slovensku, závisia od vôle nezávislých poslancov, ktorí nikoho nezastupujú, a teda sa nikomu nezodpovedajú? A to je vážny problém, ktorý bude treba riešiť aj ústavnými zmenami."
Poznamenal, že všeobecne sa pociťuje úpadok morálnej a kultúrnej úrovne spoločnosti. "Veď ako ináč hodnotiť porušovanie práv tajnými nahrávkami rozhovorov, spochybňovanie odborárskych práv, úplatkárstvo a iné neduhy? Naša spoločnosť má a musí využiť vnútornú silu na zmenu zvráteného hodnotového systému a obnovu mravného poriadku."
Prezident pozitívne ohodnotil predovšetkým úspechy zahraničnej politiky SR, členstvo v BR OSN, NATO a EÚ, ktoré Slovensku v zahraničí priniesli povesť zodpovedného a spoľahlivého partnera. Členstvo v EÚ označil za garanciu rozvoja slovenskej spoločnosti a ekonomiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.