ktorá robila sanáciu múru. Podľa Packa je hradba tak rozobratá, že ani prípadný zosuv múru nemôže nikoho ohroziť. Zostatky múru horolezci zakryli fóliou, aby sa tam nedostala voda. Fóliu zachytili pomocou hmoždeniek. Hradba je zazimovaná, o jej osude rozhodne nové zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja.
"My sme svoju prácu podľa zmluvy o dielo vykonali, na ďalší postup sa musí vypísať nová súťaž," uviedol Packo a dodal, "teraz tam budú skôr výskumy." Pamiatkari totiž pri rozoberaní múru našli nezvyčajné oporné rebrá hradby.
Riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová uviedla, že ide o nový nález, ktorý budú archeológovia skúmať na jar. Pracovníci múzea zatiaľ nevedia, z ktorého storočia nález pochádza, pri rozoberaní hradby sa našťastie neporušil. Archeológov momentálne zamestnávajú rôzne fragmenty, ktoré sa našli v zásype za hradbou.
Horolezci pre silné narušenie múru museli v minulom roku vykonať aj druhú a tretiu etapu sanácie, preto sa náklady na rozoberanie hradby vyšplhali z pôvodných 5,9 na 9,2 milióna korún. "Hradbu sme rozobrali, teraz už neohrozuje mesto. Ak sa tam však má niekedy niečo stavať, tak sa musí rozobrať aj dezolátny spodok," povedal ešte v decembri Packo. Dodal, že sanácia čaká pravdepodobne aj priľahlú vežičku, pretože má narušenú statiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.