York, filmové encyklopédie ho najčastejšie predstavujú ako Austrálčana. Tento všeobecne uznávaný omyl vychádza aj z faktu, že jeho jednoduchí rodičia sa do krajiny protinožcov, do Nového Južného Walesu presťahovali krátko po narodení Mela Columcilla Gerarda Gibsona spolu s jeho ďalšími desiatimi súrodencami.
Po absolvovaní strednej školy začal Mel študovať na univerzite v Sydney a zároveň hrať a vzdelávať sa v Národnom stredisku dramatických umení, pričom v absolventskom predstavení sa stretol s Judy Davisovou a Geoffreyom Rushom v melodráme Rómeo a Júlia. Po absolutóriu získal prvé televízne úlohy v seriáloch, hviezdou prvej veľkosti sa stal vo filme Mad Max z roku 1979 ako vodca gangu mladých zlomyseľných bicyklistov Max Rockatansky. Za ďalšiu rolu vo filme Tim získal cenu Austrálskeho filmového inštitútu, ktorá je považovaná za ekvivalentnú americkému Oscarovi. Druhú cenu AFI získal v roku 1981 za film Gallipoli. Rok predtým sa oženil s Robyn Moorovou, s ktorou má sedem detí. Debutom Mela Gibsona na americkej pôde bol film Bounty z roku 1984 v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom. Už v roku 1987 naštartoval Gibson svoju najúspešnejšiu filmovú sériu o Smrtonosnej zbrani v úlohe policajta Martina Riggsa. V roku 1990 zaujal svojou kreáciou titulnej roly v dráme Hamlet, ale aj vo filmoch Navždy mladý, Muž bez tváre.
Najuznávanejšou jeho úlohou bola postava sira Williama Wallacea vo filme Statočné srdce, ktorá mu priniesla piatich Oscarov - vrátane režisérskeho a za najlepší film. V nasledujúcich rokoch natočil ďalšie snímky ako Patriot, Maverick, Spiknutie, Odplata, Výkupné, Po čom ženy túžia, Údolie tieňov a Znamenie. Za najkontroverznejšie dielo Gibsona je označované Umučenie Krista z roku 2004. Jeho najnovší film bude stvárňovať opäť dávnoveký príbeh, tentoraz z 15. storočia, premiéra by mala byť v lete 2006.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.