Slovenska.
Thales namietal, že sa v priebehu tendra na armádny komunikačný systém Mokys zmenili podmienky. Táto zmena vraj mohla ovplyvniť celkový výsledok súťaže, ktorú s tesným náskokom vyhrala nadnárodná spoločnosť BAE Systems.
Thales chcel vybudovať komunikačný systém za 5,08 miliardy korún. Ponuka BAE Systems mohla byť podľa našich informácií až na úrovni 6 až 6,5 miliardy. Víťaz tendra ani ministerstvo zatiaľ cenu nezverejnili.
Thales namietal, že ministerstvo najprv považovalo za rozhodujúci faktor cenu, ale potom podmienky zmenilo a začalo brať viac do úvahy logistickú podporu projektu. Sťažnosť bola odmietnutá s tým, že francúzska firma proti podmienkam nenamietala "v stanovenom čase".
"Nič sa nemení, zmluva s víťazom je podpísaná," povedal Milan Vanga z ministerstva obrany. Cena podľa neho zrejme zverejnená nebude, pretože ako taká v predbežnej zmluve nefiguruje. O sume, ktorú štát zaplatí, sa píše iba v podkladoch súťaže, ktoré podľa Vangu "majú stupeň utajenia". Keďže cena vraj nebola jediným kritériom, "vyhral ten, čo mal najviac bodov".
Podľa spolupracovníka Thales na Slovensku Františka Kobzu nie je vylúčené, že sa firma obráti na súd. "Radi by sme vedeli, ako vysvetľujú (ministerstvo obrany) ten miliardový rozdiel," poznamenal o ponukách.
Víťaz tendra sa zatiaľ o výške svojej ponuky nevyjadril. Riaditeľ BAE Systems pre Slovensko John Barter nám oznámil, že tender bol riadený "profesionálne, korektným a transparentným spôsobom". Navyše, cena bola iba jedným z kritérií súťaže, tvrdí.
Podľa Pavla Nechalu z Transparency International nie je v poriadku, že ministerstvo obrany nechce zverejniť celkovú sumu, ktorú štát víťazovi zaplatí. Malo by vysvetliť, čo je na tejto sume tajné, myslí si. "Nie je tajné, koľko štát každoročne vynakladá v štátnom rozpočte na obranu. Prečo by mal byť utajený takýto iný finančný údaj?" pýta sa Nechala. Podľa neho by mohlo byť riešením, keby sa občania obrátili na ministerstvo so žiadosťou o zverejnenie ceny a v prípade neúspechu aj na súd.
Tender na Mokys nebol bežným verejným obstarávaním, aké využíva väčšina štátnych úradov. Riadil sa zvláštnymi pravidlami, ktoré platia pri nákupoch vojenského materiálu alebo zbraňových systémov. Väčšina informácií o tom, z čoho vlastne Mokys pozostáva a ako presne bude fungovať, podlieha utajeniu.
O víťazovi rozhodovala výberová komisia ministerstva. BAE Systems i Thales patria medzi svetových lídrov na trhu s informačnými a vojenskými technológiami.
Súťaž bola vyhlásená potom, čo minister Juraj Liška zrušil tender na predchodcu Mokysu - systém Tokos. Výberové konanie na Tokos rozbehol ešte Liškov predchodca Ivan Šimko a systém mal pôvodne stáť okolo 8,5 miliardy.
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.