porovnaní s utorkom opäť zlacnela a poobede sa na newyorkskej komoditnej burze obchodovala zhruba za 63 dolárov za barel (159 litrov). Zlacňovanie je zrejme len dočasné a ceny na čerpačkách budú napriek tomu vyššie.
Keďže je dnes Slovnaft najväčším predajcom palív, podľa jeho cien sa orientujú aj ostatní. „Trend ukazuje skôr na zvyšovanie cien, už dnes sme zdražili benzíny o 50 halierov na liter," avizuje hovorkyňa rafinérie Kristína Félová.
Podľa analytikov Slovnaftu sa pod ďalší rast cien ropných produktov paradoxne podpíše zima v USA, ktoré spotrebujú asi 20 percent svetovej produkcie palív.
„Napriek tomu, že zima nie je tak tuhá, ako čakali, spotreba benzínov a nafty v USA stúpla o 10 percent. Obchodníci sú nervózni, čo sa stane v lete, keď sa začne motoristická sezóna," dodáva hovorkyňa.
Zvyšovanie cien komentuje analytik spoločnosti Fimex Capital Marcel Haniš: „Na rozdiel od minulosti, keď mal Slovnaft tendenciu zdražovať viac, než zlacňovať, sa dnes dá povedať, že reakcie na výkyvy trhov sú presné." Dodal, že rafinéria zmenu cien prehodnocuje týždenne, alebo dvojtýždenne podľa toho, či sú výkyvy na trhoch len dočasné, alebo nie.
Tento rok relatívny pokoj?
Po štyroch rokoch rastu by sa v prípade, že svetom neotrasú nečakané udalosti, mali ceny ropy ustáliť, ale nie znížiť. Všetky negatívne vplyvy a riziká, ktoré minulý rok ceny vyniesli až na maximá, prekračujúce 70 dolárov za barel, už sú totiž v dnešných cenách obsiahnuté.
„Prípadný rast cien by mal byť obmedzený na prvý polrok, ale nepredpokladáme, že už zdola prekročia 50-dolárovú a zhora 70-dolárovú hranicu," myslí si analytik spoločnosti Colosseum, Štěpán Pírko. História podľa neho motoristov poteší: Zatiaľ ukazuje, že po ukončení dlhodobých rastových období zväčša ceny padajú späť, a to približne o 30 percent.
Ak slovenská budúca vláda neupraví sadzby spotrebných daní, neoslabí sa koruna oproti doláru, alebo ak konkurencia nezatlačí zisky predajcov ešte nižšie, ceny by sa podľa tohto odhadovaného pásma mali pohybovať medzi 33,50 až 41 korunami za liter benzínu 95, alebo 34,40 až 42 korunami za liter nafty.
Aj keď je tohtoročný trend optimistickejší ako minuloročný, krátkodobo do cien zasiahne ešte zima. Keďže meteorológovia predpovedajú mrazy, dopyt po rope, ale aj kurive, benzínoch a nafte môže na čas stúpnuť tak, že budú rafinérie musieť pracovať naplno. Nie vždy dokážu zvýšený dopyt uspokojiť.
Do hry už tradične vstúpia aj dvaja najväčší svetoví spotrebitelia energií - USA a Čína. Ak budú mať nedostatok palív, začnú nakupovať na európskych trhoch, čím by mohli opäť ceny palív vytiahnuť nahor.
Autor: Juraj DANIELIS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.