diváci presvedčiť už čoskoro na obrazovke Jednotky.
STV totiž bude vysielať od 12. januára nový publicisticko-zábavný program v štýle reality šou Stroskotanec. Okrem exministra sociálnych vecí si život na ulici vyskúšajú ďalšie osobnosti. Jedným z prvých bol napríklad aj herec Dušan Cinkota a stroskotancami sa stanú aj podnikateľ a herec Michal Gučík, Katka Koščová ďalší. V každom z pokračovaní sa na ulicu dostane aj jeden z obyčajných smrteľníkov. Ako sľubuje spoluproducent a supervízor relácie Róbert Brenk, nepôjde vraj o žiadnu umelú realitu, ale o skutočné situácie, ktoré pripravil život. A občas budú rovnako tvrdé ako ulica.
Každý z účinkujúcich musí odovzdať všetky cennosti vrátane telefónov. V oblečení z charity a s tromi číslami Nota bene na rozbeh strávi na ulici so sprievodcom, bezdomovcom, celý deň. "Vychádzali sme z rozhlasovej reality šou, ktorú vysiela jedno české rádio a upravili sme ju do televíznej podoby. Inšpiráciou bol aj projekt, ktorý nedávno urobil časopis Nota Bene," uviedol ďalší z producentov relácie Peter Nunez.
Kameramani a režiséri pohybujúci sa v diskrétnej vzdialenosti od protagonistov majú k dispozícii ochranku. Pre prípad, že by bol niekto v ohrození. "Na ulici sa udejú aj konflikty. Keď sú bezdomovci podráždení a niečo sa im znepáči, nedá sa tomu vyhnúť. Dokonca aj Ľudovít Kaník bol svedkom fyzických útokov, ale našťastie nie na jeho osobu. Aj on sám však zažil horúce chvíľky," prezradil jeden z režisérov Gejza Dezorz.
Ako nám potvrdil Ľudovít Kaník, účinkovanie v reality šou Stroskotanec bolo preňho hlbokým zážitkom. "Nielen teoreticky, ale za istých okolností sa každý môže ocitnúť v podobnej situácii. Dôležité je však nezmieriť sa s tým a urobiť všetko pre to aby sa s toho človek dostal. To som sa snažil aj ja. Zarobiť peniaze na jedlo, nájsť si prácu, alebo aspoň príležitosť, nájsť si nocľah. Nie je to jednoduché, ale dá sa pre to urobiť veľa ako sa dostať z ulice. Treba to však chcieť. Nielen slovami, ale tým, čo človek reálne urobí. A keď sa to nepodarí na prvý krát, čo je skoro vždy, nevzdať sa a skúšať znovu, znovu a znovu. A potom sa to s božou pomocou podarí," uviedol Ľudovít Kaník.
Ako tvrdí hlavný režisér Miroslav Roganský, najtvrdší pouličný život nasnímali v Košiciach. "Šokovalo ma to, lebo som videl ľudí, ktorým už nieto pomoci. Takých, ktorí si už ani neuvedomujú kde sú, čo robia a čo jedia. Podľa mňa to už nie sú ľudia a to vôbec nepreháňam. Boli to už iba bytosti, ktoré vypijú pol litra okeny a otvoria nádrž na emebéčke, nefetujú sa aby prežili tú fyzickú bolesť. Lebo tie ich schránky sú v strašnom stave. Je to šok aj pre ľudí, ktorí sa podujali skúsiť si to. Na začiatku si môžu myslieť, že je to psina ale po krátkom čase zistia, že prespať dve noci niekde na ulici v zime nie je žiadna sranda. Ba niekedy aj prekonajú počiatočný odstup a pohŕdanie svojim sprievodcom, lebo pochopia, že bez neho budú na ulici bezmocní. O silné momenty tu nie je núdza," dopĺňa Miroslav Roganský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.